Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Bronhitis

Streppy

Poštovani,

sin Leon je 4 godine i od godinu i pol dana imamo problema sa bronhitisom. Sadašnja dijagnoza je: Bronchitis obstructiva recidivans, Laryngitis subglotica recidivans, Rhinitis allergica. U posljednjih tjedan dana stanje se je opet jako pogoršalo, pa smo se jučer naručili kod Vas za prvi pregled u srijedu 4.6. Budući da je dijete sada pod antibiotikom Ceporex još slijedećih 6 dana, prima Ventolinske inhalacije i Dexamethason injekcije, pretpostavljam još nekoliko dana, te koristiti svakodnevnu terapiju Flixotide i Claritine sirup, zanima me što od navedene terapije Vam može eventualno smetati pri pregledu u srijedu, te da me uputite koje lijekove mu smijem dati na dan pregleda ili dan ranije.

Na pregled ću Vam ponijeti kompletnu medicinsku dokumentaciju, jer je jako opširna, da Vas sada ne zamaram sa detaljima.

Unaprijed zahvaljujem,

Tatjana Radić
Osijek

Darko Richter, dr. med.

Od terapije definitivno smeta deksametazon, jer će izbrisati nalaz prick testa, osobito ako se bude davao danima. Ako je neki dan dobio deksametazon, možda ga ponovio još jednom, na dan pregleda to neće više bitno smetati, ali, ako ga bude dobivao dalje, onda hoće, i nećemo moći napraviti prick test za alergološku obradu.
Meni bi, od svih raznih nalaza, najviše koristilo da snimite njegovo disanje (zvuk disanja, a, ako može, i izgled prsnog koša), u fazi kada ima to pogoršanje, te da se čuje kašalj (ako ne spontano, onda da mu se kaže da se nakašlje).
Sve ostalo je samo 10-20% informacije.
Ljudi kod nas misle da je sve u" nekom nalazu", a samo zato jer im se ne da točno definirati tegobe koje imaju, ili ih točno dokumentirati (najbolje kamerom, ako se može). Većina misli da je reći: kašlje, ili teško diše, dovoljno. A izvući iz njih, je li to otežano disanje kroz nos, ili kroz grkljan, ili u prsnom košu, ili, da li je to u udahu, ili izdahu, kod značajnog je broja ljudi ravno nemogućem. A bez da znam koji je organ bolestan, ne mogu vam reći dijagnozu. Čim vi meni pišete da ima opstruktivni bronhitis i subglotični laringitis, već vidim da ćemo morati puno orati dok utvrdimo što je bilo. A nekog nalaza za jedno, ili drugo, nema. Nema.
S druge strane, kada o nalazu ovisi skoro sve, onda se ljudi raspričaju na dugo i široko o nekim tegobama, za koje oni, kao, točno znaju da su od toga i toga. Pogledajte malo razgovor s ms23 na forumu Pedijatrija (tema: alergija na jaje). A tu je nalaz jedini čemu ću vjerovati.

Streppy

Poštovani dr. Richter,

Zahvaljujem Vam na brzom odgovoru. Budući da Vam je najkorisnije vidjeti pacijenta u stanju pogoršanja, već smo nešto uspjeli snimiti kamerom, a pokušati ćemo još tako da dobijete sliku o kašljanju, disanju i gibanju prsnog koša, iako se stanje polako već smiruje.

Do danas je primio 3 dana za redom deksametazon (od 26. – 28.5), a pedijatrica je jučer stala zbog Vašeg pregleda i neće ga davati osim u slučaju jake potrebe. No, Leon je do jučer bio na Claritinu, te će Vam to ako sam dobro shvatila prema uputama u poruci ms23 koje ste mi preporučili pročitati, biti problem za prick test. Da li da prekinemo Claritine ili da nastavimo?

Potpuno sam Vam zaboravila napisati (do čitanja poruke ms23) da smo i mi ispitivali IgE i rezultati su bili:
27.1.2006. skrining inhalacionih alergena MA1 pozitivan (ambrozija 0,44)
skrining nutritivnih alergena FX5 pozitivan (ništa nije izolirano)
17.3.2006. obrisak nosa na EO 50%, IgE ukupni 128 KIU/l
22.3.2006. bjeljanjak 0,98; ostalo <0,35 (mješavina stabala, mješavina trava, ambrozija, mješavina korova,
dlaka i epitel mačke, epitel psa, guščje perje, grinje, kućna prašina, kravlje mlijeko, pšenično brašno,
kikiriki, soja, lješnjak, gluten, mješavina riba)

Nakon tih nalaza pazili smo u prehrani i potpuno izbacili jaja prema preporuci liječnika koji je prepisao terapiju, inače pulmologa. Kasnije više nije radio testiranja na alergije, nego je liječnik prije cca 7 mjeseci rekao da polako uvodimo jaje (tjestenina, kolači i sl), a da mu samo ne dajemo jesti kuhano ili pečeno jaje. Inače nismo nikada primijetili nikakve kožne reakcije na jaje.

26.3.2008. učinjena je Tonsilloadenotomia zbog 7-8 upala uha tijekom 3 mjeseca. Liječnik je nakon operacije rekao suprugu da su krajnici bili povećani, "truli, puni gnoja" i idealna podloga za viruse i bakterije. Od tog datuma imali smo krajem 4. mjeseca 2 tjedna jakog kašlja (kao ovaj što smo Vam sada snimili), ali sa potpuno čistim plućima i grlom, prema pregledu pedijatrice, tako da je koristio samo Panatus sirup.

Srdačan pozdrav,

Tatjana Radić

Darko Richter, dr. med.

Claritine pogotovo treba prekinuti, jer on smeta jednako ili više od deksametazona.
No, pauza od 5 dana, do 4. 6. mogla bi biti dovoljna.
Možete mi izlistati ovaj razgovor, da se malo podsjetim kada stignete u ambulantu.
Dijete je nedvosmisleni alergičar, ostalo ovisi o simptomatici: ako ima opstruktivni bronhitis, onda ima alergijski opstrukt. bronhitis, a to je astma. Ako je imao samo subglotični laringitis, krajnje bi bilo rijetko da je on posljedica alergije, makar ona koegzistira, itd. Ima dosta kombinacija.

Streppy

Zahvaljujem na uputama, Claritine onda izostavljamo od četvrtka do srijede - Vašeg pregleda.

Doviđenja