Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

HIPOGAMAGLOBULINEMIJA

Knjiški moljac

Poštovani prim.dr.sc. Richter,

Ja sam Larina (2017.g) i Arianina (2019.g) mama. Ovim putem Vam se javljam molbom za savjet. Lara je dijete rođeno 38 +6 tjedana, prirodnim putem AS 10/10, RM 3370g,TD 49cm. Dojena do 1,5 god života kada sam saznala za trudnoću sa svojom drugom kćeri.
Uvođenjem dohrane Lara je reagirala na mliječne proizvode (urtikarija) i jaje (dermatitis). Alergiju na jaje je imala i majka moga muža, do cca 3 tj 4 g života. Prilikom testiranja u Klaićevoj sa Larinih 11mj (17.04.2018.) hitno smo od strane pedijatrice, upućeni kod prvog slobodnog dječjeg imunologa sa nalazima:

(S)Imunoglobulin A 0.11 g/L (0.4-1.7)
(S)Imunoglobulin M 0.29 g/L (0.4-1.0)
(S)Imunoglobulin G 1.15 g/L (3.5-11.8)
Imunoglobulin E 2.45 kU/L do 15

Neutrofilni granulociti (%) 8.2 rel % (23-66).

Lari su ponavljani nalazi.

Nalaz 25.04.2018.

(S)Imunoglobulin A 0.08 g/L (0.0-0.83)
(S)Imunoglobulin M 0.27 g/L (0.0-1.45)
(S)Imunoglobulin G 1.51 g/L (2.32-14.11)

Titar izohemaglutinina u serumu (aglutinacija u epruveti):
anti-B IgM 0 (score 0)
anti-B IgG 0 (score 0)

anti HBs 192,19 mlU/mL

Nalaz 30.05.2018.

(S)Imunoglobulin A 0.07 g/L (0.2-1.00)
(S)Imunoglobulin M 0.27 g/L (0.19-1.46)
(S)Imunoglobulin G 1.65 g/L (4.53-9.16)

Uz zaključak da Lara ima hipogamaglobulinemiju, navjerojatnije prolaznu.

04.06.2018. Lara prima prvu i jedinu nadomjesnu terapiju imunoglobulina. Odmah po primitku se javilo povraćanje, klonulost i temperatura. U toku par dana i dermatitis, koji se povukao vrlo brzo (cca 10 dana).

Nalaz 23.08.2018. ( 3 mjeseca nakon IV imunoglobulina)

(S)Imunoglobulin A <0.20 g/L (0.2-1.00)
(S)Imunoglobulin M 0.30 g/L (0.40-2.30)
(S)Imunoglobulin G 3.2 g/L (4.53-9.16)

Neutrof. seg. granulociti (%) 12 rel % (23-66).

Lara je uredno cijepljena po kalendaru do 12 mjeseca života +Rotarix i Prevenar 13. Nije primila MMR.
Lara je cijelo vrijeme dobro.
Laru se ne drži pod staklenim zvonom no ne pohađa vrtić. Odlazi na igrališta, putuje, druži se sa djecom na dječjim igralištima.

Nalaz 12.08.2019.

(S)Imunoglobulin A 0.63 g/L (0.2-1.00)
(S)Imunoglobulin M 0.37 g/L (0.19-1.46)
(S)Imunoglobulin G 3.00 g/L (4.53-9.16)

Ukupni IgE 8.00 IU/mL <45
Željezo 35 pikomol/L (4-25)

U navedenim periodima dobro. Preseljenje, novi život u Dubaiu, Dobro se adaptirala na novu hranu, klimatske uvjete. Boravak od cca 6mj.u strogoj izolaciji za vrijeme Covid pandemije, a po Zakonu UAE, gdje smo još živjeli. Povratak u Hrvatsku u lipnju 2020. Brzo se adaptirala na sredinu.

Nalaz 2.2.2021.

L 7.7, ne 46.8% (3600), ly 42.7% (3290), mo 8.2% (630), eo 1.8% (140),ba 0.5% (40), E 4.34%, HgB 115, Hct 0.338, MCV 77.9, RDW 12%, Trc 247

(S)Imunoglobulin A 0.2 g/L
(S)Imunoglobulin M 0.5 g/L
(S)Imunoglobulin G 4.20 g/L (L)

Ukupni IgE 5.94 g/L

1.4.2021. primila Infarix uz lokalnu reakciju. Imovax Polio nije primila.

Nalaz 04.06.2021. (Lara sad ima ( 4g)

(S)Imunoglobulin A 0.17 g/L
(S)Imunoglobulin M 0.53 g/L
(S)Imunoglobulin G 4.16 g/L

Titar izohemaglutinina negativan. Nisu nađena vezana antieritrocitna auto ni aloprotutijela. U Larinom serumu nisu dokazana slobodna antieritrocitna niti aloprotutijela.

TV 110cm (94.5c), TT 18kg (77.c), Somatski status uredan.

Traži se kontrolne IgG, IgA, IgM, imunofenotipizacija limfocita periferne krvi, subklase IgG, funkcijske testove proliferacije limfocita mitogenikom, anti HBs.

Ovim putem bih Vas molila i za Vaše cijenjeno i jasno mišljenje o uključivanju Lare u kolektiv. Molim Vas i da nam objasnite što trebamo raditi, na što paziti po pitanju Larine hipogamaglobulinemije. Što nm nove pretrage trebaju reći? Kako pristupiti cijepljenju naše mlađe kćerke, živim cjepivom. Trebamo li provjeriti njenu sliku imunoglobulina?

Srdačan pozdrav,

Kristina.

Darko Richter, dr. med.

- Uključivanje Lare u kolektiv. - Ne vidim razloga da se to ne učini. Zapravo, s razvojnog aspekta, ovo je dobar čas, i ne treba ga dalje odlagati.
- Što trebamo raditi, na što paziti po pitanju Larine hipogamaglobulinemije. - Sami ste primijetili da od nalaza niskog IgG nije imala nikakvih posebnih smetnji, što je ukazivalo, zajedno s postupnim porastom IgG i s pozitivnim anti-HBs titrom da će sve biti u redu, mada malo sporije. IgG i dalje polagano raste, i to se povremeno prati, npr. jednom godišnje. Nalazi izohemaglutinina nisu od koristi ukoliko ne znamo krvnu grupu djeteta. Npr., ako Lara ima krvnu grupu "AB", tada će joj hemaglutinini po definiciji biti 0. Hemaglutinini se razvijaju na onu krvnu grupu, koju sami nemamo.
- Što nam nove pretrage trebaju reći? Od novih pretraga ja bih učinio IgG, A, M i vidio da li se IgG pomaknuo prema 4,5 - 5,0 g/L. Može se pogledati i anti-HBs-tiitar, no taj je već jednom bio sasvim dobar i ukazao da dijete uredno kvalitetivno odgovara na strane antigene (klice), mada kvantitativno ukupni igG sporije raste. No, Larina dob je dob moguće prve pojave tzv. CVID-a (common variable immunodeficiency), pa vaš doktor vjerojatno ostalim pretragama želi kompletniji uvid. No, mogu vas umiriti, nema ona CVID, jer, da ga ima, imala bi već vrlo ozbiljnih infekcija (nnpr. upale pluća, gnojni artritis, gnojni meningitis, i sl.).
- Kako pristupiti cijepljenju naše mlađe kćerke, živim cjepivom. - Mlađu se cijepi po kalendaru uz uobičajene kautele. Da Lara ima neku nasljednu imunodeficijenciju, trebalo bi vidjeti da li toga postoji i u Ariane. Lara je, kako kažete, dobila Rotarix, koji je živo cjepivo, i, u imunodeficijentne djece može izazvati produžene enterokolitise, unatoč protutijelima koje u vrijeme aplikacije Rotarixa svako dojenče još posjeduje od majke. Nije mi jasno zbog čega nije dobila Imovax-Polio, to je ipak mrtvo a bitno cjepivo, i ničim joj ne može naškoditi, taman da je igG 0,00 (samo u tom slučaju, ne može je niti zaštititi).
Usput, da komentiram davanje IVIG-a: dobro da su joj dali IVIG na onako niski IgG, ali možda je trebalo malo usporiti (najmanje 6 h) pa bi i podnošljivost bila bolja.
Niste mi podastrli dokaze da ima alergiju na jaje i mlijeko, a to ste implicirali u svojoj rečenici "Uvođenjem dohrane Lara je reagirala na mliječne proizvode (urtikarija) i jaje (dermatitis). Alergiju na jaje je imala i majka moga muža, do cca 3 tj 4 g života.". Ja takve zaključke ne priznajem, osim ako sam sam pregledao dijete i dobro islijedio majku, ta nakon što sam učinio prick test (ja, a ne neka institucija, ili netko u susjednoj sobi). Atopija zna nerijetko ići ruku pod ruku s hipogamaglobulinemijom.

Knjiški moljac

Hvala Vam velika na odgovoru.
Ja nemam dokument na kojem mi piše Larina grupa. Jednostavno taj podatak nemam nigdje da Vam ga mogu iščitati. Ono što imam jest taj nalaz. Pitala sam se o ovome, ne znajući njenu grupu. Valjda su je tamo napravili, tijekom testiranja? Oprostite na upitniku, no kažem, ne znam sa čime se vodi paralela. Kada me specijalista upitao, odgovorila sam samo sa onim informacijama sa kojima sa sigurnošću baratam, a to je moja krvna grupa A+(sa više dokumenata potkrijepljeno). Muževu sam pronašla na knjižici CK kao dobrovoljni davatelj (A+). Muž je neupitno njen otac, sad jedino ako je njegova grupa krivo upisana, no puno puta je donirao krv. Možete mi molim Vas objasniti taj titar, i što to znači za nju?

Ovo sa majkom mog muža, to su informacije koje sam dobila od bake. Tako i alergija na pelud od strane njegove sestre..znači nemam ništa konkretno na papiru.

Ono što sam zamijetila jest, da Lara slobodno jede sve. Nešto jede umjereno, no samo zato jer je preporuka zdravije se hraniti, ali to vrijedi za cijelu obitelj. Boćica Aeriusa stoji neotvorena otkako se rodila. Ono što je jednom prošlu godinu primila jest Lupocet čepić, zbog temperature od 39.5 do skoro 40, koja je trajala 3 dana.

Darko Richter, dr. med.

Ako vas oboje roditelja imate krvnu grupu A, onda je dijete ili A ili 0, i moralo bi imati barem izohemaglutinine anti-B. Sporost u razvoju izohemaglutinina uklapa se u produženu hipogamaglobulinemiju, ali, kada je već jednom određivan, ponovite taj nalaz ako je prošlo više do 12 mj. (da se idi pomalja li se ikakav titar).
Nemojte govoriti o alergijama na jaje i mlijeko, ako nisu dokazane. Može se učiniti prick, ili prigodom vađenja krvi za IgGAM, dodati da se učini uk. IgE + specifični IgE na kr. mlijeko, bjelanjak, kikiriki, grinju, trave.

Knjiški moljac

Oprostite na mom nespretnom izražavanju i nedovoljnom prilaganju informacija, zbog čega je došlo do krivog zaključka. Lari je alergološka obrada napravljena u Klaićevoj , sa 10mj starosti zbog osipa prilikom konzumiranja jaja i svježeg sira. Od tamo je i hitno upućena dječjem imunologu na Rebro, gdje je i bio prvi slobodan termin i gdje je i primila terapiju Octagama. Prick test ciljano kikiriki, lješnjak, orah, badem, soja, gluten, , pšenično brašno, kakao i žutanjak - sve negativno. Bjelanjak pozitivan - 4.5mm. Atopy patch je tada očitovan kao pozitivan na jaje (++), prick spec. IgE na jaje, mlijeko, brašno, soju, gluten-nejasan eritem. Kikiriki i soja negativno Status je bio , izražena suhoća kože obrazai postraničnim stranama potkoljenice. Lara je u tom periodu dojena pri čemu sam jela sve. Nisam primijetila promjene na koži kada bih jela bilo koju namirnicu/hranu.

Ja osobno sada ne primječujem promjene na koži tijekom konzumiranja neke hrane.

- Jesam dobro zaključila, svakako smatrate da Lara treba napraviti preporučene pretrage postavljene u mom prvom postu na forumu?

- Smatrate li da moramo napraviti još neke pretrage, te cijepiti Laru i sa Imovax Polio?

- Smatrate li da je svakako Lara spremna za kolektiv ili rezultati testova to isključuju?

Srdačan pozdrav,

Larina mama.

Darko Richter, dr. med.

- Jesam dobro zaključila, svakako smatrate da Lara treba napraviti preporučene pretrage postavljene u mom prvom postu na forumu? VIDITE MOJ PRVI ODGOVOR.
- Smatrate li da moramo napraviti još neke pretrage, te cijepiti Laru i sa Imovax Polio? SVAKAKO TREBA DOBITI CJEPIO PROTIV POLIA, AKO JE NEŠTO PRESKOČENO.
- Smatrate li da je svakako Lara spremna za kolektiv ili rezultati testova to isključuju? TO SAM VAM VEĆ NAPISAO.
Čini mi se da vi niste razumjeli skoro ništa od onoga što sam vam napisao i sve iznova pitate. Osim toga, u alergološkoj obradi koju ste naveli, nedostaje kravlje mlijeko, a ima dosta posve nepotrebnih alergena, poput soje i glutena. U toj dobi radi se mllijeko, jaje, kikiriki, grinja i peludi trava. Atopy patch test nema NIKAKVOG značenja.
Vaše nedoumice mogu ovako potrajati do Sudnjeg Dana.

Knjiški moljac

Hvala Vam na odgovoru.
Poštujem Vaš stav. Ja koliko god htjela razumjeti Larino stanje, ne mogu ga shvatiti. Ništa ne može zamijeniti iščitanu literaturu, silne radove i iskustvo. U to pokušavam i ne ulaziti jer vjerujem da bi me logika mogla povesti u krivom smjeru, a riskirati sa zaključcima i donošenjem odluka bez dovoljno informacija, za svoju kćer ne mogu. Zbog toga sam ovdje. Trenutno je pitanje uključivanja Lare u kolektiv i trebala sam Vaše mišljenje jer nemam drugo mišljenje koje ide u prilog tome da bude dio kolektiva.

Ja Vam teško mogu Laru, mene i život cijele obitelji pretočiti u jedan post na forumu. A moramo donijeti odluku. Prvenstveno sam i jedino zato tu.

Zbog toga sam ponovila pitanje. Oprostite na tome, jednostavno sam sebi donosila zaključak u glavi i bila sretna dok sam čitala Vaš post, pa je sam tijek misli prenijet i u post.

Upute imam, svakako znam gdje se možemo vidjeti, Lara ima zakazano 18.08.kod Vas, a tada bi trebali imati rezultate svega na što je upućena a navedeno je u prvom postu.

Hvala na Vašem trudu u ime cijele obitelji.

Darko Richter, dr. med.

Sasvim sigurno može vrtić. To sam vam napisao u prvom odgovoru. Ali dobro je da će se dogoditi i pregled u živo, jer, to je očito potrebno. Ne vjerujete napisanome, ali ćete, valjda, povjerovati kada vidite lice koje vam to govori. I nema tu ničega neobičnog. Zato pregledi postoje.