Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Mosiac kapsule

hisfishy5

Postovani doktore,

sve najljepse u Novoj 2022. godini.
Sin od 7 mjeseci ima alergiju na pkm i na Alfamino formuli je koja je rijesila problem s atopijskim dermatitisom te proljevastim stolicama. Zbog nesto nizeg nalaza hemoglobina, a neprihvacanja Feruma i aktiferina, pedijatar je savjetovao uvodenje Mosiac kapsula koje se baziraju na laktiferinu. S obzirom na njegovu alergiju, je li moguce da ih koristi? Hvala Vam najljepsa.

Darko Richter, dr. med.

Ne vidim na koji način laktoferin može pomoći pri sideropeniji. On jednostavno nije željezo, i ne pomaže da se željezo bolje resprobira iz probavnog trakta. Funkcija mu je antimokrobna, tj. antibakterijska antivirusna i antifungalna. On zapravo oduzima željezo koje bi bilo na raspolaganju tim mikrobima i tako ograničava njihov rast, ili se vezuje za njihovu površinu, i onemogućuje njihov ulaz u stanicu (prvenstveno slučaju virusa). Dakle, ne možete očekivati da se laktoferinom liječi manjak željeza. S druge strane, u tim kapsulama radi se o laktoferinu goveda, koji se dobiva iz kravljeg mlijega, i uz njega se u malim koliinama ili u tragovima mugu naći i proteini kr. mlijeka i laktoza.