Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

pitanje

Eva

Prije par tjedana sam bila na alergološkom testiranju i ispostavilo se da sam alergična na kalij bikromat. Dobila sam mali papirić na kojem piše da se kromati koriste u industriji textila, obuće... da se nalaze u ljepilima, dimu... no ništa konkretno mi nisu rekli, ni napisali...
Mene sad zanima u kojoj točno odjeći se to nalazi/koristi, u kojim predmetima...i slično...jer ovako ne znam što da izbjegavam, a alergija se ne povlači (po rukama, podlakticama, trbuhu...).
Unaprijed hvala na bilokakvoj pomoći.

dr.sc. Tomislav Baudoin

Kalij bikromat je kemijski spoj koji se nalazi u nekim sredstvima za čišćenje, primjerice srebra. Koristi se u navedenim industrijama u samom proizvodnom procesu, tako da vi i ne dolazite u kontakt s tim spojem ako nosite odjeću ili obuću koja je u nekim fazama proizvodnje bila na neki način 'obrađivana' s tim spojem. U kontakt možete s njim doći ako radite u nekim kemijskim ili biološkim laboratorijima. Dakle vjerojatnost da su vaše tegobe izazvane spomenutim kemijskim spojem, osim ako na radnom mjestu niste izloženi toj kemikaliji, vrlo je mala. Za zaključiti da uzrok vašim tegobama treba i dalje tražiti. Potrebna je daljnja obrada i liječenje dermatologa.

Eva

A na kakva ja to testiranja još mogu ići?
Bila sam na prick, skratifikacijskim i epikutanim testovima...
Prick test izvršen na inhalacione i nutritivne alergene je ispao negativan, skratifikacijski na konzervanse i aditive također negativan, a epikutani test izvršen na standardnu serijau alergena (koji god to bili happy) je pozitivan na kalij bikromat i čarli...
Ja suđe ne perem već dosta dugo, tako da problem nije u njemu...
Pitam vas sve ovo jer sad imam rokove na faxu i nemam vremena ić po ambulantama i non-stop na šalatu... Al čim uhvatim vremena, budem otišla...

dr.sc.Tomislav Baudoin

VI ste pacijent onog liječnika koji Vas je poslao na testiranja i svu ovu obradu. Na njemu je sad da smisli daljnji plan vašeg liječenja ili dodatne obrade. Svakako je Vaš problem dermatološki i neki dermatolog bi Vas trebao 'voditi'. (ako to već ne čini). Možda se kod Vas i ne radi o alergiji. A ako se radi o kontaktnom alergijskom dermatitisu, sigurno je vezan uz neki sveprisutni alergen, a ne uz neki egzotični za kojeg nitko nije ni čuo kao taj kalij bikromat. Na Vama je da pokušate sami otkriti na što ste zaista preosjetljivi i da prema tome prilagodite svoj okoliš sebi i obratno. U podlozi ovog je sigurno i stres vezan uz ispite na fakultetu. Za utjehu, i ja sam alergičan na pranje suđa i u skladu preventivnog terapijskog pristupa 'izbjegavanja alergena', suđe ne perem već dosta dugo kao ni vi.

Eva

Ovaj dio alergije (na čarli) mi uopće ne smeta, dapače happy)
Puno vam hvala doktore...ovakvu ljubaznost još nisam doživjela u našem zdravstvu, a čest sam pacijent happy