Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

URTICARIA CHRONICA RECID.

tea123

Poštovani,

nadam se da mi vi možete dati drugo mišljenje.

Dob 1975., prebivalište Osijek.

Anamnesis morbi: 1993. šmrcanje, kihanje, 1997 otok usnica i šaka. Unazad 1,5 godinu uportne urtike; ukupni IgE 1130; imunološka obrada negativan. (izvučeno iz nalaza dermatologa) Savjetovana eliminaciona dijeta, koju i provodim od 02.04 (pišem sve što pojedem i popijem.).
Nakon terapije Telfast 180 mg 1x1 ujutro, Dimidril 1x1 navečer, Peptoran 1x1 ujutro (2 tjedna) - situacija s urtikama ista.
Slijedi Doxicyclin 1oo mg 1x1 - dana, ponom nystatin 3x1 - 5 dana, te AB kultura tijekom 7 dana - situacija ništa bolja.
Promjena terapije na Aerius 1x1 tijekom 6 tjedana + Decortin 5 mg 1x3 - 5 dana, potom 1x2 - 5 dana, 1x1 - 5 dana. Urtikarije uporno izbijaju svakoga dana, najviše sam ih primjećivala ujutro kada se probudim.
Sada sam samo na Aeriusu.

Slijedi prijepis iz alergološkog ambulantnog lista.
Anamneza: Većina srodnika s očeve strane boluju od dijabetes, srčani bolesnici, otac i sestra imaju aleriju. Majka umrla zbog posljedica ICV. Ostali stodnici imaju poblema sa štitnjačom i gušteračom. Sestra osjetljiva na Penbritin.
Dosadašnjom obradom ustanovljena preosjetljivost na KP, ambroziju, povrće II, kakao (prick 1993.). Pogoršanje tegoba oko godinu dana u vidu pojave urtika, proveden dnevnik prehrane prema preporuci dermatologa. Osjeća protrahirani umor, smršavila u godinu i pol 7 kg.
Negira alerije na lijekove. HNT ne troši. Prati se po tireologu zbog ciste desnog režnja štitnjače. Zbog povišenog AST-O testa liječena Silapenom. Troši trenutačno Aerius i Decortin mg. UZV dojki, ginekološki uredni. U nalazima iz 2007. Uk. IgE 967.
Obradom u nalazima: Serologija na hepatitis B i C neg, SE 17, L11,0 trb 310, CKS uredan, kolest 6,2, ostali nalazi uk. bil. tg. GUK, urea, kreatinin, GGT, AST, ALT, Fe, TIBC, UIBC r.v. u sed urina 8-10, dosta bakterija. AST-0 433 - kont. 200, urinokult. sterilna, uk prot. 75,7, HBAKT A i G uredni, ANF neg, UK IgE 1130, spec. poz. na ambroziju. IgG 8,22m IgA 2,22, IgM 0,40, RF 9+, WR 6, anti ds DNA 5, ENA SCR neg, ci pANCA neg, at na centromere neg, ANF uredan. Obrisak cerviksa bakter. neg. Obrisak nosa neg, Fizikalni nalaz na srcu i plućima uredan.
UZV uredan. RTG srca i pluća uredan. Spirometrija nalaz uredan, VEntolin test negativan.
Za sada bez uvjerljivih lab. nalaza za autoimunu sistemsku bolest.

U međuvremenu sam još obavila kardiološki pregled - Pulmo et cor: nalaz fizikalno uredan. RR 140/80 mmHg. EKG: sinus tahikardija frekvencija 112/min, DKB. (nije potrebna nikakva th); Obrisak sluznice nosa na eozinofile - nisu našeni eozinofilni granulociti. RTG sinusa: rubno mekotkivno zasjenjenje desnog max. sinusa. Edem sluznice nosa. Čekam novi nalaz CKS i KKS.

Alergolog iz Osijeka je naveo da u slučaju pogoršanja trebam otići na Sv. Duh - dr, Asja Stipić-Marković. Naručuju tek za 10 mjesec.

Psihički sam devastirana. Urtike uporne. Moj dermatolog vjeruje da je alergija na hranu ali me trenutno ne može testirati. Ja više nisam sigurna u alergiju na hranu, naime jedem 3 dana isto, kad ono prvi dan ništa, drugi puna urtika, treći dan ništa?!?
Što se tiče eliminacione dijete jedem samo meso, kruh, rižu, termiči obrađeno povrće, jogurt, svježi kravlji sir. Od začina sol, nekad biber i papriku. I to je to. Vjerujte mi da godinu i pol nisam pojela komadić čokolade, popila gazirani sok ili pivi i vino, kao ni išta industrijski pakirano.

Možete li vi nešto preporučiti - pretraga, lijek, alternativna medicina, bio proizvodi, pregled kod nekog, testiranje? Što dalje?

Hvala unaprijed,
Mr. sc. Dorotea Telarović

Darko Richter, dr. med.

Vaša me dijeta pune ne impresionira. Trebate provoditi sve od slijedećega, ili inače nemojte ništa:
NE:
1. konzerve, staklenke, tegle
2. tetrapak, osim običnog pasteriziranog mlijeka u tetrapaku (ali ne smije čokoladno mlijeko, i sl.)
3. suhomesnate proizvode iz dućana – smije iz vlastite proizvodnje, ako osim soli nema drugih konzervansa
4. očiti konzervansi, npr. razne kiseline, papar, Vegeta, drugi začini – svi su puni kkonzervansa
5. kupljeni gazirani I negazirani napitci, voćni sokovi, čajevi (uključujući i suhe čajeve iz vrećice, ukratko: svi obojeni napitci) – VODA JE ZAKON !
6. najbolje bi bilo da peče vlastiti kruh, jer u pekarama uvijek dodaju aditive i konzervanse.

Uz to Xyzal 1 tbl. ili Aerius 1 tbl., stalno, svaki dan, ne na preskok.
Morate obaviti kompletno alergološko testiranje, jer, očito je da visoki IgE upućuje na vrlo vjerojatnu alergizaciju. Alergolog koji ne radi alergološke testove, nije alergolog, tu se ne trebamo zavaravati.
Morate se istestirati na aeroalergene, i na nutritivne alergene. Minimum koji test mora obuhvatiti jest:ž
grinja, dlaka mačke, dlaka psa, pelud trava, pelud breze i lijeske, pelud korova, pelud ambrozije i plijesan Alternaria. Od nutritiva treba pogledati: bjelanjak, kravlje mlijeko, kikiriki, račiće ili školjke, pastrvu i oslića, te sve na što mislite da je bila reakcija. Reakcija može biti uglavnom samo ono što se zbudne odmah ili najkasnije unutar 2 h od kontakta sa sumnjivom tvari.
Za testiranje, koje bi, po meni, trebalo učiniti prick metodom, morate biti bez antihistaminika najmanje 7 dana, a poželjno je i malo duže.
Ako je test uporno negativan, treba vidjeti ima li autoimunosti ili vaskulitisa. Učiniti biopsiju kože s urtikom kod dermatologa. Autoimunost bi se trebala ispitati HR-Urticaria testom u Kopenhagenu (vidite na www.reflab.dk)
Ako vas urtike ne svrbe i ako možete uredno spavati, nije mi jasno zašto biste bili psihički devastirani. Nikada se nist zapitali kako izgledate iznutra, onako, patoanatomski, i koje su vam boje, npr., pluća? Većina odraslih ima crnkaste štrafte, a i gore od toga. Od toga nitko nije psihički devastiran, pa zašto biste bili vi s urtikama. One vam uglavnom ne škode.

tea123

HR Urticaria Test
Pregledom web-a na koji ste me uputili, pretpostavljam da dermatolog mora uputiti serum na testiranje.
Da li se isto radi u Osijeku ili mi možete preporučiti koga u Zagrebu?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Možete i sami poslati serum koji vam netko izvadi u običnu epruvetu za biokemijske pretrage. RefLab inače ima koverte i transportne plastične epruvete koje praktički običnom poštom putuju u Kopenhagen.
Možemo izvaditi i mi u Zagrebu i poslati. Cijena pretrage je oko 50 Eur.

tea123

Kako sam iz Osijeka, molila bih da mi date više informacija - gdje, kojim danima, postoji li određeno vrijeme i sl.?
Možda bi bilo najbolje da mi date broj telefona kako bi se informirala?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ja sam vezu s RefLabom uspostavio dok sm radio u Dječjoj bolnici Srebrnjak u Zagrebu. Preko bolnice smo vadili krv i slali je u Kopenhagen. Pacijenti bi platili cca 400 kuna na blagajni bolnice, a bolnica je plaćala račune iz RefLaba.
Možete se javiti u bolnicu Srebrnjak, sestri Ivani Horvat, tel. 01/6391-105 i pitati bi li ovo sada bilo moguće, kao da sam ja tamo. Ako ne ide, već ćemo nekako organizirati.
Naime, ako imate autoimunu podlogu, onda vam je glavna opcija eliminacija svih podražajnih djelovanja, kako konzervansa, tako i alergena, a kao zadnja linija ostaje liječenje visokimdozama humanog intravenskog gamaglobulina.

tea123

Poštovani,
želim se zahvaliti na savjetu za RafLab. Naime, sestra Ivana je sve organizirala, tako da sam već dobila i rezultate HR-Urticaria test.
Nalaz manje od 16,5 - NEGATIVNO, nije specificirano koliko iznosi.
Potvrdite da li to znači da nemam autoimunu urtikariju?
Krajem mjeseca naručena sam kod svog dermatologa u Osijeku, kako bi dogovorila termin prick testiranja. Predloženo je kada prođe ambrozija. Urtike se i dalje pojavljuju svaki dan, ali manje. Terapija samo 1xaerius.
Primijenjujem dijetu, osim kruha. Kada redovno jedem (3xdnevno) urtikarije se puno manje pojavljuju tijekom dana, evidentiram ih ujutro, nakon aeriusa polako nestaju. U poslijednjih 2 mjeseca samo sam 4 puta imala episzode kontinuiranog izvijanja urtika unutar 48 sati. Ovo vam pišem jer bi vas pitala da li je moguće da imam urtike od inhalacionih alergena ili možda kontaktna alergija? Treba li učiniti biopsiju kože?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Nalaz negativnog HR-urticaria testa znači da nemate autoimunu urtikariju. Imate tzv. idiopatsku kroninu urtikariju. Još treba učiniti alergološko testiranje, da se isključit alergija, no vjerojatno je i nema. Ako bi slučajno prick bio pozitivan, onda je ta urtikarija alergijska a ne idiopatska. No, takav ishod ne predmnijevam. Biopsiju ne treba raditi, no zadnju će riječ dati dermatolog, jer, ako bi on posumnjao na vaskulitis kao podlogu kronične urtikarije, onda bi biopsija bila obavezna.

tea123

Dobar dan, evo mene opet na cybermed-u.
Nalaz novog alergologa:
Dijagnoze: Urticaria chr. cholinergica?, Pollinosis (AE), Cystis gl. thyreoideae. Euthyreosis, Sinuitis max. I.dex.
Anamneza i Nalazi: vama već poznati.
Zaključak:
Test Rezultati
ergometrija s prov. na urtikariju tek idem
bris cerviksa i urin na mikroplazme >10(4), oba, pijem Sumamed 3 dana 1*2 tablete
Clamidia neg, bakterije neg.
stolica salmonella, shigella, campylobacter, yersinia - nije izolirano
TGA 8,78
TPO <2
IgG (tTG) 11
IgA (tTG) 3
IgG 31
IgA 15
C1-inhibitor 1.53
test ledom negativan
test pritiskom neg
dermografizam neg
prick-prick: Kožni test pozitivan na celer, orahe, kikiriki te granično pozitivan na bananu, mrkvu, jabuku i krumbir. Molim Ukupni IgE, RAST oraha, kikiriki, celer, banana, jabuka i krumpir.

Pitanja:
1.Kolika je vjerojatnost da je urtikarija uzrokovana Ureaplasma urealyticum-om?
2.Što znači da je vrijednost C1-inhibitora viša od referentnog intervala (0,70-1,30)? Naime, nedostatak istog znači nasljedni angioedem, povećan?
3. Na alergološka testiranja su počela oko 9 ujutro, prvo let, pa pritisak, dermografizam i svježe voće i povrće (26 alergena). Iz bolnice sam otišal oko 12.40. Svrab je počeo oko 14.00, a u 16.00 su mi podlaktice bile ko u Popaja. Nisam brisala oznake od pricka, te imam fotografije navedenog. Odgođena reakcija za više od 4 sata? Da li je to moguće?
4. Može li se imati urtikarija od inhalacionih alergena? (Već pitano al nikad odgovoreno.)

Hvala.

Darko Richter, dr. med.

1.Kolika je vjerojatnost da je urtikarija uzrokovana Ureaplasma urealyticum-om?
Može biti, opisano je. Ali, ako i jest, terapijom ćete se riješiti ureaplazme i to nije problem.
2.Što znači da je vrijednost C1-inhibitora viša od referentnog intervala (0,70-1,30)? Naime, nedostatak istog znači nasljedni angioedem, povećan? NIŠTA, UREDAN NALAZ.
3. Na alergološka testiranja su počela oko 9 ujutro, prvo let, pa pritisak, dermografizam i svježe voće i povrće (26 alergena). Iz bolnice sam otišal oko 12.40. Svrab je počeo oko 14.00, a u 16.00 su mi podlaktice bile ko u Popaja. Nisam brisala oznake od pricka, te imam fotografije navedenog. Odgođena reakcija za više od 4 sata? Da li je to moguće? JEST MOGUĆE, I POZNATO.
4. Može li se imati urtikarija od inhalacionih alergena? (Već pitano al nikad odgovoreno.). MOŽE I VRLO ČESTO JEST TAKO.

Općenito, izgleda mi da nema nikakve autoimune probleme, već je posrijedi obična alergijska urtikarija i to na razne aeroalergene i nutritivne alergene.
Malo pripazite na prehranu i izlaganje inhalacijskim alergenima, uzimajte redovito antihistaminike i to je to.