Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Antihistaminik u tabletama za školsko dijete?

Dotepenka

Poštovani,
dijete astmatičar (8.5 godina, skoro 30 kg) ide na petodnevno putovanje sa školom.
Unatrag tjedan dana mu dajemo Aerius 1x5 ml (alergija na ambroziju, simptomi su vezani za oči i nos), te 2x1 Flixotide 125 (povratak na trajnu terapiju nakon ljetne pauze, tijekom koje nije bilo potrebe za Ventolinom).

Vezano za ev. olakšavanje davanja terapije na putu:
1. Može li se u navedenom razdoblju djetetu dati tableta umjesto sirupa (možda postoje neke koje se daju lomiti na pola ili smije cijelu)?
2. Je li problem ako ukinemo Floxotide na tih nekoliko dana, pa nastavimo po povratku?

Lp

Darko Richter, dr. med.

Ne bi smio prekinuti Flixotide, jer riskira vraćanje smetnji.
A doza Aeriusa za njega je 2,5 mg, a to je 5 ml sirupa.
Da li ima neka tbl. koja bi se mogla lomiti, to bi vam trebao reći ljekarnik. Inače doktor mora sve znati i za sve se brinuti, a drugi da dotle vrte prstima i prodaju, proddaju .... .