Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Bronhoopstrukcija-saturacija 85

LenkaSara

Postovani doktore, malena 2,5godine u posljenjih nekoliko mjeseci imala je bronhoopstrukciju 4 puta. Ovog puta je pocela sa teskim disanjem, dobila je potisak ventolina ,te je unatoc tome za pola sata bila u malaksala i blijeda...zavrsili smo na Srebrnjaku na hitnoj, gdje je ona vec potpuno klonula, te joj je saturacija bila 85. Smjestena je na intenzivnu, gdje je na kisiku i inhalacijama brzo podigla vrijednost saturacije na 100. Sada je na fliksotidu 2x2. IgE je 60.30. To je jedino sto smo obavili, sada cekamo drugo testiranje. Mene zanima, zasto je tako brzo pao kisik? I nakon ventolina? Da li bi se kisik vratio u normalu da je dijete zaspalo i da nismo reagirali? Pitam, jer ovo nije prvi put da dijete klone dok je pod bronhitisom, a svaki put joj je saturacija izmjerena 95-96. Da li je moguce da u tom trenutku padne pa se samo za neko vrijeme podigne? Malo smo svi uplaseni oko toga. Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ima astmu, i kad-tad dokazat će se i neka alergija. NO, to je potpuno nebitno za liječenje. Treba dalje uzimati Flixotide, ali, kao i za Ventolin, tu je bidno da ga ispravno uzima. Treba nabaviti Babyhaler, a ne Aerochamber koji je u zadnje vrijeme u modi, ali je neprikladan za malu djecu, jer traži dobru koordinaciju.
Da ste dali 2 potiska Ventolin, na Babyhlaer, bilo bi sigurno bolje, makar biste svejedno morali ići na Srebrnjak. Babyhaler vrijedi i za Flixotide, a ne samo Ventolin.

LenkaSara

Hvala na odgovoru. Koristimo babyhaler i sigurna sam da ga ispravno koristimo. Njoj to obicno pocinje sa curenjem nosica te u tom jednom danu sve prijede na bronhitis. Jel pametno da odmah pocnemo s ventolinom ili da pricekamo da dode do tezeg disanja?Da li je moguce da ona ne reagira na ventolin? Ili je jedan potisak/10 udaha malo? I strasno me zanima, ako vi mozete na to dati odgovor, kod takvog stanja, da li je moguce da se saturacija spontano povisi bez ventolina? Jer, jako jako me muci to sto bi se desilo da je dijete zaspalo i nije primilo ljecnicku pomoc? Da li bi preporucili uzimanje Ehinacea kapi? Cula sam od drugog roditelja da podize imunitet i dobro djeluje na bronhitise i astme. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Hvala na odgovoru. Koristimo babyhaler i sigurna sam da ga ispravno koristimo. Njoj to obicno pocinje sa curenjem nosica te u tom jednom danu sve prijede na bronhitis. Jel pametno da odmah pocnemo s ventolinom ili da pricekamo da dode do tezeg disanja?Da li je moguce da ona ne reagira na ventolin? Ili je jedan potisak/10 udaha malo? I strasno me zanima, ako vi mozete na to dati odgovor, kod takvog stanja, da li je moguce da se saturacija spontano povisi bez ventolina? Jer, jako jako me muci to sto bi se desilo da je dijete zaspalo i nije primilo ljecnicku pomoc? Da li bi preporucili uzimanje Ehinacea kapi? Cula sam od drugog roditelja da podize imunitet i dobro djeluje na bronhitise i astme. Hvala.

Flixotideu, kojeg uzim a i po vma ga dobor udiše, onda treba dodati montelukast 8Melarth, Singulair, Monkasta, Surfair, ili sl.), jednom denvno 4 mg, trajno. Nadam se da smo se razumjeli; i flixotide se uzima trajno i stalno, a ne samo kada dobije napad.
Ventolin se dozira 2 potiska, svaki pojedinačno, na Babyhaler, i ponavlaj po potrebi svakih 4-6 h.
Ventolin se daje čim se začuje opstrukcija, ili se vidi napor disanja, a ne čeka se, jer ne znam što se ima čekati. Nij emoguće da ne rreagira na VEtnolin, ali je moguće da mama , pa čak i poneki doktor, krivo protumači ono što vidi i čuje.
Saturacija se i sama povisi, i sa Ventolinom, i bez njega. Ali, može se i pogoršati, pa Ventolin svakako treba dati.
Što bi se desilo da dijete nije primilo liječničku pomoć, zavisi od toga, o čemu je riječ. Vi ovdje podrazumijevati da je uvijek bio astmatski napad, a ja baš nisam siguran da vi to sasvim dobro prepoznajete.
Enicaceu vam nikako ne mogu preporučiti, jer ja sam učio medicinu iz knjiga, od 1974. g. do sada, imao sam prosjek 4,92, i dalje učiim iz knjiga i popratnih elektronskih medija, i još nigdje nisam vidio da netko preporučuje Ehinaceu.
Kada bi vam netko preporučio da uložite sve što imate na tvrtku "XX", biste li to napravili samo zato što vam je taj dobar susjed? Mislim da biste se odmah prisjetili da je on po zanimanju knjigovežničar. Mi tako brinemo o svojem novcu, a tako samo lakovjerni kada su u pitanju naša djece.

LenkaSara

Hvala.

Moram Vas pitati, da li je u redu kod djeteta 2,5g. da ima puls dok spava preko 100?
Naime, primjetila sam u posljednje vrijeme da joj srce bas ubrzano tuce dok spava, pa sam joj izmjerila puls na zapescu. Mjerim ga zadnjih 4 veceri, i uvijek je izmedu 100 i 115. Zvuci i djeluje puno. Zato Vas pitam, ima li razloga za brigu? Napominjem da joj je ekg nalaz bio uredan dok je bila hospitalizirana na Srebrnjaku zbog bronhoopstrukcije. Zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Ako idete raditi nešto što ne znate, onda se sami morate snaći. Jer ja nemam pojma što ste vi palpirali i kako. Vi kažete da je to puls djeteta, a može biti i vaš. To je česta zabuna. Za vas to sigurno nije normalno.