Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Astma i testiranje na alergiju

lunnas

Imam 35 godina i dobila sam nedavno dijagnozu Asthma.
Spirometrija: uredan nalaz uz blago snižen Tuff - opstrukcijske smetnje ventilacije malog stupnja. Tiff 72,00% Fev1 87, VC 103. Feno test uredan. Ventolinski test: negativan na nivou Fev1, a na nivou MDP revezibilnost 34% (MEF 50).
Isto tako dijagnozu vazomotorni rinitis imam već deset godina.
Zanima me, s obzirom da mi je test na inhalatorne alergene negativan a test na ukupni IgE iznosi 195 kU/L (ref.interval je <122)
da li bi bilo dobro napraviti još nekakve testove na alergiju? Nitko do sada, ni pulmolog ni moja dr. ni orl nije spomenuo da bi to bilo potrebno....
A meni se čini da bi bilo dobro kada bi znala na što sam zapravo alergična. Možda bi tada mogla smanjiti doticaj sa alergenom ako bi bilo moguće.
Ako bi bilo dobro napraviti te dodatne testove koji bi to bili, tj. na što se testirati?
Imam još jedno pitanje...imam psa u stanu kao kućnog ljubimca već par godina i pojedinci su mi rekli da bi ga trebala maknuti s obzirom na astmu...
Da li je to potrebno? Pitam zbog toga jer mi je test na inhalatorne alergene, gdje je bila i dlaka životinja bio negativan? I da li je ona moguće da je taj test lažno negativan?

Hvala Vam puno odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Trebalo bi napraviti alergološko testiranje, ali vi meni javljate da je alergološki test negativan, i pitate me koji da napravite. Pa kojeg ste to do sada napravili? Ako je taj, koji god da jest, negativn, napravite onaj drugi, i treći. Ali, od kuda da ja znam što ste vi napravili do sada? Pa ova su pitanja stvarno nevjerojatna.

lunnas

Ispričavam se happy
Mislila sam da svaki inhalatorni test sadrži iste alergene.
Evo popisa sa nalaza:
Kućna prašina, biljna vlakna, bakterija, dlaka-krzno životinja, perje, gljivice, pelud trava, pelud stabala,
pelud korova, dermatophagoides pteronyssinus, duhan, negativna kontrola, parietaria judaica,
pelud stabala mediteranskog područja.
Svi rezultati su nula, osim pozitivna kontrola p3x3mm.
Zaključak : učinjen prick test na inhalatorne alergene negativan.

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatno imate alergiju, ali nju tek treba dokazati. Bilo bi dobro napraviti nalaz IgE iz krvi, ne samo ukupni, već i pojedinačni specifični IgE i to na: Der pter, Alternaria, pseća i mačja dlaka, Dactylis, Parietaria, pelud masline, čempresa i bora (zadnja 4 alergena samo ako živite uz more).
Psa ne morate maknuti, ali bih vam savjetovao da napravitie gornje pretrage, pa onda još jednom vidite za psa
Lažno negativni testovi su mogući, osobito prick test, i osobito u slučaju dlake psa i mačke.

lunnas

Zahvaljujem puno na odgovoru.
Još jedno pitanje - da li trebam prije testiranja prestati uzimati lijek Monkasta?

Darko Richter, dr. med.

Monkasta ne smeta prick testu.

lunnas

Pitala sam za test iz krvi IgE koji ste mi preporucili napraviti a ne za prick test.

Darko Richter, dr. med.

Za IgE iz krvi smeta još manje.

lunnas

Hvala na odgovoru. Pitat ću pulmologa da napravim testove na alergiju.
Imam još jedno pitanje. S obzirom da sam na kontrolu naručena tek za tri mjeseca pa mogu pitati vas.
Kad mi je dijagnosticirana astma terapija je bila Alvesco 160 2 x 1 doza.
Imala sam problema sa kandidom dosta dugo u grlu i na jeziku još prije Alvesca, što sam spomemnula u ljekarni kada sam podigla lijek
i tamo su mi rekli da se candida može spustiti na pluća, pa sam ponovno išla kod pulmologa i terapija mi je promijenjena u
Monkasta 10mg 1 navečer. Teerapiju koristim već dva tjedna, ali i dalje imam osjećaj da mi povremeno nedostaje zraka...
svaki treći-četvrti dan a povremeno i navečer. To traje jako kratko. Nabavila sam pef mjerač koji svaki put pokaže mjerenje izdisaja 350(to je žuta zona).
Ne znam da li je terapija Monkasta dovoljna? ili ipak trebam uzeti i Alvesco?
Što bi mi vi preporučili?

Darko Richter, dr. med.

Monetlukast (Monaksta, Singulair, Melarth itd.) je slabašna terapija kada se osamljeno daje za liječenje astme. Vama treba inhalacijski steroid, i možete birati između gotovo bezbroj raznih generičkih lijekova, ali i zaštićenih aparata za aplikcaiju. Alvesco je pumpica, no postoje turbuhaleri, autohaleri, diskusi. Na vašm mjestu ja bi uzeto Qvar Autohaler od 50 ili 100 mcg, i uzeto jedan udah ujutro i jedan uvečer. Za kandidu ima vrlo efikasnih lijekova, i, ako ste imunokopetentni, tim lijekovima (antimikoticiam) ćete ju uspješnosuzbiti: npr. Daktarin, Rojazol, u obliku tableta, gela za muljanje po ustima i gutanje, itd.
Nakon svakog udisanja inhalacijskog seroida preporučuje se ispiranje ustiju i grgljanje ždrijela vodom, uz pljuvanje van.

lunnas

Poštovanje

Mjesec i pol već uzimam Alvesco 160 udah ujutro i udah navečer i monkastu sam uzimala dva mjeseca.
Od kako koristim terapiju prestala sam kašljati, ali par dana nakon što sam prestala uzimati monkastu slabo kašljucanje ujutro se vratilo.
Jučer sam bila na kontroli i spirometrija mi se pogoršala za nekih 10%.
Očekivala sam da će se spirometrija poboljšati zbog terapije ili barem da će ostati ista.
Alvesco koristim pomoću AeroChambera i koristim ga ispravno.
Što se tiče tegoba imam i dalje jednom do dva puta tjedno osjećaj da mi nedostaje zraka i
povremeno teško udahnem do kraja. Inače nemam nikakvo pištanje, ili otežan izdah, jedino imam otežan udah.
I u trenutku kada imam smetnje pef na kućnom mjeraču protoka zraka mi nije smanjen više nego inače...
Zar ne bi trebao u tom trenutku biti niži?
Ne znam da li je terapija dovoljna, da li bi trebala pojačati dozu?
Na kontroli su mi rekli da samo nastavim uzimati terapiju kao do sada.
Nalaz:
Tiff 68,49, Fev1 76,5, VC 95,3, blage opstruktivne smetnje ventilacije.

Darko Richter, dr. med.

Nisu vam najbolje poredali stvari u glavi. Imate astmu, ali još ne razumijete najbitnije stvari. Astma nema puno veze s udahom, osim u slučaju teže krize (opstrukcije). Taj vaš osjećaj nekakvog otežanog udaha nema veze s astmom, već s vašim umišljajem što bi astma mogla ili trebala biti. A astma to nije, kako sam napomenuo u rečenici ispred. Dakle, rekao bih da je to čisto psihogeni moment, a vi ćete bolje od ikoga znati koji je.
Drugo, ako vam se nakon prekida monteluaksta stanje malo pogoršalo, a i dalje imate (samo) blaže opstruktivne smetnje na spirometriji, to je ipak dokaz da Alvesco ne udišete baš efikasno. Za udisanje Alvesca u principu nije potreban "spacer", ali, ako ga već koristite, onda uzmite Volumatic, a ne nikakav Aerochamber. Provjerite da li pumpica Alvesca pristaje u otvor Volumatica. No, bitna je dužina "spacera", pri čemu je Aerochamber puno prekratak. Da biste udahnuli putem Aerochambera, morali biste aktuaciju i udah jednako koordinirati kao da i nemate Aerochamber, i ta činjenica je podloga da vam ponovim da nemate korektnu tehniku udisanja. Jer, da imate, Aerochamber vam ne bi bio niti potreban, ali vam ne bi niti škodio. A kad ono, vi još primjećujete promjene kada ispustite montelukast, dok bi uz sam Alvesco i dozu koju uzimate, stanje moralo biti ispravljeno daleko izvan domašaja nekog dodatnog poboljšanja dodavanjem montelukasta.

lunnas

Moguće da je osjećaj da ne mogu udahnuti bio psihološki, jer evo nema ga već neko vrijeme...
Kašalj koji sam spomenula da je počeo nakon prestnka uzimanja monkaste je trajao tri dana i nestao pa pretpostavljam
da to nije imalo veze sa prestnkom korištenja monkaste. Ja onda zapravo nemam nikakvih simptoma astme iako imam astmu ?
Da li je to moguće? Prestala sam koristiti aerochamber i koristim pumpicu bez pomagala, nadam se ispravno ovaj put...Na pregledu sam pitala za Qvar, ali su mi rekli da Alvesco ima najmanje sistemskih nuspojava pa sam se ipak odlučila za njega ( u nadi da ću ga savladati ispravno udisati). Čekam rezultate ige RAST testa koji ste mi preporučili da napravim, ali sam koristila ALvesco tada, da li on može utjecati na rezultat? Uskoro trebam naporaviti i prick test, da li Alvesco utječe na rezultate tog testa i da li bi ga bilo dobro izostaviti par dana prije testiranja?

zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Alvesco je jedina pumpica koju možete inhalirat i bez spacera, no morate ipak znati koordinirati udah s pritiskom na pumpicu. Inače, ne smeta niti za testove na kože, niti iz krvi.

lunnas

Poštovanje happy

Evo rezultata testa koji ste mi preporučili učiniti.

Ukupni IgE 192 (jedinica kU/L, ref.interval <122),
Grinje, maslina, crkvina, dlaka mačke, dlaka psa, Alternaria alternata - svi rezultati su <0,35, a ref.interval <3,35.
Osim Čempresa 3,13 kU/L (ref. interval 0,35.).
Bor ne rade u laboratoriju, zvali su Rebro i rečeno je da ni tamo ne rade. Ne znam gdje bi to mogla napraviti osim možda privatno, pa ću se raspitati.
Mene zanima da li je ovaj rezultat čempresa neka "blaža" alergija i da li može u toj jačini izazvati astmu?
Inače simptome: kihanje, crvene oči, suhe oči i svrab zaista u blažem obliku počne negdje u drugom mjesecu pa se na proljeće pojača.
Nedavno mi je dijagnoza vazomotorni rinitis promijenjena u alergijski rinitis.
Da li je moguće imati oba rinitisa odjednom, jer kako to da je vazomotorni nakon petnaest godina postao alergijski?
Ispričavam se na nespretnim pitanjima happy
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Očito imate konkretn ealergije, od kojih je čeompres dokazan. I imate alergijski rinokonjunktivitis, koji je to od početak, asmo niste prije testirali ono što je trebalo testirati. Vazomotorni rinitis je izgovor kada se ne zna točno koji je.