Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cime jos?

minjakg

postovani doktore imam 13.meseci staru bebu zenskog pola koja se vodi kao asmaticar od 5-og meseca zivota.dijagnoza astme joj je prikacena na osnovu podatka koji je doktolra koja je leci dobila a to je da i ja njena mama kao i cela moja porodica sa oceve str.bolujemo od bronhijalne astme.do sada moja beba nije imala ni jedan asmaticni napad.prvi put je hospitalizovana sa 5 mes.zbog otezanog disanja slabe saturacije 90 % skripanja u plucima.tada je primala kiseonik tri dana 24 casa dnevno,inhalirana atroventom i spalmotilom u kombinaciji i prepisana joj pe pumpica fliksotide kao i granule singulara koje i danas koristi.medjutim posle par dana sve se vratilo u normalu da bi moja cerka sada vec 13-o mesecna beba ponovo pocela da skripi,da otezano dise sa sada vec saturacijom 88% ponovo biva hospitalizovana.sve se javlja dva meseca pre kada moja beba dobija temperaturu 39 sa 6 a sutradan i pocinje tesko da dise i kaslje.mi je odvodimo kod pedijatra koji joj prepisuje eferalgan cepice za temperaturu i inhalacije spalmotilom na osam sati.dva meseca nakon koriscenja tih inhalacija stanje se ne popravlja i mi ostajemo na odeljenju pedijatrije.za ta dva meseca kucnog lecenja lecena je galitifen sirupom,pancef sirupom,inhalacijama spalmotila i beroduala i ni jedno nije dalo efekta.na odeljenju su je lecili,inhalacijama spalmotil-atrovent 0,2ml na 8 sati,hemomicin sirupom 1.dnevno,fliksotide preko bebikomore od 250 i singular granulama 4mg.otpustene smo kuci u istom stanju sa poboljsanom saturacijom 95% uz nastavak te terapije i kod kuce.sobzirom da i nakon 10 mdana po izlasku iz bolnice mojoj bebi nije bolje i dalje je u spaznu i dalje skripi i kaslje i otezano dise bila sam prinudjena da idem dalje i trazim lek koji ce spasiti moju bebu.privatni lekar koga sam posetila mi je preporucio inhalaciju pulmikortom i berodualom,drugi pak da iskljucim svu terapiju i radim samo drenazu,treci samo med i caj od crnog luka sada sam potpuno zbunjena i molila bih vas da mi pomognete i kazete sta dalje.potreban mi je lek koji ce trenutno i brzo pomoci mojoj bebi da prodie jer je ona puna sekreta koji se zacementirao od silnih inhalacija i potreban mi je lek koji ce joj pomoci da taj sekret izbaci kao i lek koji ce je zastititi od daljih napada.beba kao sto sam predhodno navela ima 13 meseci,12 kg,75cm,zenskog pola,normalan porodjaj,doji,uradjen je alergo test nije ni na sta alegricna.hvala unapred i molim vas da mi sto pre odgovotite.minja

Darko Richter, dr. med.

Dijagnoz aje astma. Treba nadopuniti alergološkom obradom.
Terapij ae u vašem slučaju sastoji od Flixotide 50, 2×2 potiska na Babyhaler + Singulair Mini 1 vrećica svaki dan, trajno (mjesecima, ako treba i par godina).
U pogoršanju Ventolin (Spalmotil) 2 potisak na Babyhaler, po potrebi ponavljati svakih 4-6 h.
Atrovent, Berodual u ovoj situaciji nemaju što tražiti prije no što se uspostavi redovita terapija i po potrebi intervencije Spalmotilom.