Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Kašalj i otežano disanje - hroptanje tokom noći (bronhitis ili astma)

Boris77

Doktore, Ćerka starosti 2 i po godine, mi već nekoliko puta tokom 2013.godine dobija upale grla.
Davali su joj sirup Sinacilin, Ospen, Amoksicilin. Prvi put u petom mjesecu, potom krajem 8, početkom 9-og i sada u 12-om mjesecu 2013.

U petom mjesecu pedijatar koji je pregledao djevojcicu napisao je DG. Bronchitis ac.diff. Pharyngitis ac Otitis media ac 1.sin.
Dat je sirup Ospen 750 4x3ml 7 dana i Sirup Mucodyne 3x1 kk 6dana. Sirup paracetamol 4x1 kk p.p. Nakon par dana otisli smo i na
ORL pregled za svaki slučaj, pa je ORL nalaz glasio Adenoiditis ac. Otitis med. ac lat dex. Nastaviti sa ospenom , kapi Olynth u nos i Paracetamol
sirup po potrebi.

Drugi put tokom mjeseca Avgusta djete je imalo visoke temperature koje su isle i do 39,5 koje paracetamol nije mogao skidati
već nam je pomogao sirup Dalsy Ibuprofenum. Opet nakon 5-6h temperatura bi se vraćala ali uglavnom je bila učestala
u djelu glave dok su rukice i nogice bile povremeno i hladne. Nalaz krvi od 24,08, (LYM% 54.2%, MXD% 16.5%,
NEUT%-29.3%, LYM#+4,7, WBC 8,7, RBC 4,74, HGB 12,5, HCT 36,9%, MCV -77.8, MCH 26,4, MCHC 33,9.
Tog puta terapija je bila ospen 3,5ml na svakih 6 časova. Tokom noći djete je dobilo jake osipe po koži kao koprivnjače što nas
je jako zabrinulo. Kada sam sutradan kontaktirao doktoricu i rekao joj za to rekla ako se osip ne povuče da vodim djete na infuziju. Pošto se
osip povukao nismo otisli. Kontrola za 7 dana protekla normalno, doktorica je posle izvađene krvi rekla da je upala splasnula. Pitali smo da li
smijemo putovati za par dana rekla je da možemo. Nakon 3 dana otisli smo na more, rekla je da ce joj to jos dobro doći jer ima Bronhitis.
Medjutim treći dan na moru djete se razboli i dobilo stomačni virus pa smo sutradan završili na infuziji posto je povraćala cijelu noc, a posle izbačene
hrane koju je pojela počela je izbacivati nakupine šlajma sve do jutra. Temperatura ponovo do 38,5. Nakon par dana terapije u Crnoj Gori, i čim je djete
malo prizdravilo otkazali smo smjestaj i vratili se kući i odveli djete ponovo pedijatru jer je dijete dobijalo stalno prlivaste stolice nekoliko dana, potom su
prestale. Od tada se samo žalila na jake bolove u trbuhu. Uradjen je UZ abdomena, pa je napisano da je sve uredne veličine i ehostrukture. U g.retropiritoneumu nisu uočeni uvećani limfonodi. Stolica je normalne konzistencije, s tim da je stolica braon boje, a zatim tamno zelena. Uradjena je KS i pronađeni su leukociti povišeni 15,5, limfociti u 40%, trombociti 144, Hematokrit je bio 33,5%, MCV 74,8, SUK 5,0, CRP 6mg/l, Eritrociti 4,55, HGB 13,8. Nalaz
moktraće: malo epitela i dosta soli am.urata. Pedijatar je dao sirup ESBESUL i rekao da mu se javimo za 7 dana ako djete ne bude dobro. Posle 7-8 dana djetetu je bilo bolje i nije se žalilia više na neke tegobe u grlu i stomaku.

U medjuvremenu od Oktobra do Decembra djetetu smo davali kozije mlijeko da bi smo joj pojačali imunitet . Tokom 12-og mjeseca djete je počelo kašljati, al nismo odmah pridavali važnosti jer je kašalj iz početka bio blaži prvih desetak dana i pokušali smo biljnim sirupom od Jagorčevine zaustaviti kašalj medjutim odmah posle nove godine temperatura joj je skočila na 39. Odveli smo je pedijatru u dom zdravlja u Brčkom, objasnili doktoru da djete već nekoliko dana otežano diše noću, hropti i izbacuje pomalo šlajma tokom obroka a povremeno i tokom noći, a često se zagrcne pa i povrati mlaz tečnosti ili čaja koji popije. Doktor je poslušao pluća i rekao da ne brinemo, da dajemo Amoksicilin po 3ml na svakih 8 sati i da drugi dan uključimo sirup za iskašljavanje. Kontrola za 5-6 dana. Danas smo odveli dijete istom doktoru, odmah je rekao kako mu se ne svidja kako joj rade pluća i da je možda dobila upalu pluća te nam je dao uputnicu za bolnicu. Tamo su snimali pluća, vadili krv djevojcici i na kraju rekli da nije upala pluća ali da je zatamnjena lijeva strana pluća pa smatraju da je Astma ili Bronhitis. Kad sam pitao Doktora da li je ozbiljno rekao je da jeste i da će morati provesti u bolnici sigurno 5-6 dana a možda i više, zavisno kako će lijekovi djelovati. Kada je došao nalaz krvi pitao sam doktora kakvi su nalazi, on je rekao da je Virusno i nije htio puno da komentariše. Djete je primilo 5 inhalacija od 18h do 2h posle ponoći. Na kartonu je napisao Sol ventolin i na cl u inhalacije, Urbazon 2x10mg, potom Longacef 2x750mg, čini mi se da piše 4 dana terapija.

Molim Vas doktore da mi odgovorite šta vi mislite o svemu ovome kada pročitate cijelu istoriju dijagnoza iz 2013godine. Hvala Vam unaprijed na izdvojenom vremenu.
Zabrinuti otac iz Brčko Distrikta BIH

Darko Richter, dr. med.

Uložili ste puno truda, ali, kao i obično, roditelji nemaju pojma o svojoj djeci, već misle da o njima vode brigu nekakvi doktori, i onda prepričavaju što se desilo kod doktora.
Iz ovogaja ne mogu zaključiti ništa, a i ne želim.
Zašto bi mene zanimalo vaše viđenje što je doktor rekao, ili mahnuo, ili cmoknuo?
Od svakog od tih doktora kojima ste dijete vodili, imate najmanje jedan papir, i na njemu piše ime djeteta, te dijagnoza i terapija. To je sve što me zanima.
Ispišite što na tim papirićima piše, po datumima.
A onda napišite što ste vi vidjeli, osjetili ili drugačije percipirali na djetetu, tj. zašto ste gauopće vodili doktoru.
Onda ja mogu imati nakakvu sliku o zvibanjima.
Ovo do sada jednostavno nije informativno. A da dometnem, bez želje da vas "ubijam u pojam": zato i imate problem, jer se ne postavljate kao roditelj, a doktor interpretirate kao da ste stručnjak.

Boris77

Doktore, Vi vjerovatno živite u EU pa smatrate da je tako i u Bosni i Hercegovini. Ovde nažalost nije tako, i neće sigurno
biti za narednih nekoliko decenija. Ovde se ljudi liječe kako ko stigne, bez uputnica, bez recepta, kontaktiranjem doktora
putem mobilnih telefona i po uputama koje Vam doktor kaže na telefon a Vi meni tražite da Vam ispišem šta piše na papirima
koje su mi doktori pisali. To je vjerovatno vama čudno kao što je i meni bilo kada sam se prije 10 godina iz Kanade vratio u svoju
rodnu zemlju. Ono što sam imao na papiru jasno sam Vam i napisao bas onako kako je to napisano i na tim papirima, a ono što
mi je rečeno preko telefona od strane doktora specijaliste ili pedijatra to sam Vam i obrazložio i napisao kako su se stvari odvijale.
Nalaze koje smo posle povadili napisao sam Vam datume kada su vadjeni i kakva je bila kompletna krvna slika. Ne znam stvarno šta
Vam od toga nije bilo jasno. I ne pokušavam da stvari tumačim kao doktor jer nisam doktor već ekonomista i diplomirani inženjer informatike,
tako da ću ovog puta napisati poruku od prošlog puta sa izdvojenim detaljima nalaza i misljenje ljekara koja imam na papiru, a ostale detalje koje su mi
potom govorili telefonom ili usmeno Vam neću ni pisati jer vidim da je to očigledno stvorilo zabunu, nije mi bila namjera, samo sam htio biti
detaljan i prenjeti sve što mi je tom prilikom rečeno od strane doktora. To nije bilo nikakvo moje mišljenje i tumačenje doktora već ono što je
rečeno usmeno, telefonom ili posle pregleda i čega smo se mi kao roditelji pridržavali, al očigledno nije imalo dobar efekat na dijete, te je sad
završilo u bolnici, pa me zanima da li se po nalazima vidi od Maja do Avgusta da je Bronhitis uzeo maha i da nije blagovremeno zaliječen kako treba
pa se sad upala skroz proširila na pluća te je zbog toga moje djete završilo u bolnici i tamo treba ostati najmanje 10 dana. Nadao sam se da ću dobiti
neki konkretan odgovor u tom pravcu kada sam Vam napisao prošlu poruku a ne da me dodatno ubijete u pojam kako pokušavam interepretirati doktora
kao stručnjak, jer mi to nije bila namjera, samo sam htio da iznesem sve što su mi doktori rekli usmeno a i pismeno.

07.05. Temp, 39, kašlje, proljev nema. Koža čista, pulmo,vezikularno i strugavi obostrano. Cor: bo.Guša: hpremična. Lijevo uvo hiperemija.
DG. Bronchitis ac.diff. Pharyngitis ac Otitis media ac 1.sin.
Dat je sirup Ospen 750 4x3ml 7 dana i Sirup Mucodyne 3x1 kk 6dana. Sirup paracetamol 4x1 kk p.p.Sol.3% Hydrogen 3x2 kapi u oba uva 5dana.

10,05, ORL pregled
ORL nalaz glasio Adenoiditis ac. Otitis med. ac lat dex. Nastaviti sa ospenom , kapi Olynth u nos i Paracetamol
sirup po potrebi. Kapi za uši ne koristiti.
15,05. ORL kontrola
DG/ Otitis med. ac.lat dex. in sansationem
Adenoiditis ac. in sanationem
Opšte stanje poboljšano, dijete afebrilno. Kontrola kod pedijatra.

10,08. Pregled pedijatra nečitko napisano al probaću da dešifrujem rukopis
Slabije jede, temp. 37,5, ne povraća, Koža čista, pulmo Cor: bo. Guša: hipremična Dentibio
KKS WBC 10.0 RBC 4,77, HGB 12,8, HCT 37,0 PLT 308 Gluk. 5,3
DG. Pharingets ac. (jako nečitko napisano)
TH. Sir.Sinacillin 250 3x4.0 ml 6 dana, Sir Paracetamol 3x1kk

18,08, Pregled pedijatra zbog febrilnosti
Slabije jede, temp. 38,2, eupnoično, hidrirano, ždrijelo hiperemično, trausi ne osjetljivi na pritisak.
Auksultatorni nalaz na plućima: vezikularno disanje, uz prenosne iz gornjih partija, Cor akcija, ritmična,
tonovi jasni, Abdomen mek, nije bolan na palpaciju. Jetra i slezina palpatorno urednog. Meningealni znaci negativni.
Dg. Pharingitis ac.
TH: Sir.Ospen 750 4x3,5ml 6 dana, Sir Paracetamol 4x6,0ml 2 dana, 5% Glucosa, Sol 3% Hydrogen 3x2 kapi u oba uva 3 dana.

21,08. Kontrolni pregled pedijatra
Uključene Linex caps 2x1 3 dana.
Sir Ospen 3x3,5ml 4 dana.

24,08, Kontrola
KKS WBC 8,7 RBC 4,74 HGB 12,5, HCT 36,9% MCV -77,8 MCH 26,4 MCHC 33,9 PLT 375
LYM 54,2% MXD 16,5% NEUT -29,3% LYM +4,7 x 10000 MXD 1,4x 10000 NEUT 2,6X 10000

12,09,2013. Pregled podijatra zbog čestih bolova u stomaku
Anamneza i nalaz. Djevojčica po povratku s mora imala stalno prolivaste stolice a unazad 5 dana nema proliv. Od tada se žali na povremene i jake bolove u
trbuhu. Stolica je normalne konzistencije, s tim da je stolica braon boje, a zatim tamno zelena. Urađena KS koja je uredna, a koprokultura je u radu. Auskultatorno na plućima normalan disajni šum bez propratnih šušnjeva. Cor. b.o. Abdomen mek, nije bolan na povrsšnu i duboku palpaciju. Jetra i slezina palpatorno urednog nalaza.
DG. Colica abdominalis
Th: Probiotik forte 1x1 kaps. Najmanje 7 dana
Čaj od kamilice. Ishrana: Kuhano i bareno. Uraditi Uz abdomena i nalaz mokraće.

13,09, UZ ABDOMENA i nalaz mokraće
Jetra, pankreas, ž.kesa, bubrezi, slezena i mokraćna bešika su uredne veličine i ehostrukture. U g.retroperitoneumu ne uočavaju se uvećani limfonodi.
Nalaz mokraće: malo epitela i dosta soli am.urata.

21,09,2013, privatna klinika
Uradjena je KS i pronađeni su leukociti povišeni 15,5, limfociti u 40%, trombociti 144, Hematokrit 33,5%, MCV 74,8, SUK 5,0, CRP 6mg/l, Eritrociti 4,55, HGB 13,8. Pedijatar je samo napisao na papir ESBESUL 7 dana.

04,01,2014. Djete kašlje , otežano diše noću, pregled pedijatra u domu zdravlja Brčko
Rekli smo doktoru da dijete nekoliko dana dana otežano diše noću, hropti i izbacuje pomalo šlajma tokom obroka a povremeno i tokom noći, a često se zagrcne pa i povrati mlaz tečnosti ili čaja koji popije.
Doktor je poslušao pluća i rekao da ne brinemo. Napisan je samo recept za Amoksicilin po 3ml na svakih 8 sati i drugi recept za Flavamed sirup koji trebamo uključiti drugi dan za iskašljavanje. Kontrola za 5-6 dana. Ovog puta nismo dobili ništa napismeno, sem recepata za sirupe.

10,01,2014, Kontrolni pregled
Doktor je samo dao uputnicu za bolnicu jer mu se nije svidio rad pluća.
Tamo su snimali pluća, vadili krv djevojcici i na kraju rekli da nije upala pluća ali da je zatamnjena lijeva strana pluća pa smatraju da je Astma ili Bronhitis.
Kad sam pitao Doktora da li je ozbiljno rekao je da jeste i da će morati provesti u bolnici sigurno 5-6 dana a možda i više, zavisno kako će lijekovi djelovati. Kada je došao nalaz krvi pitao sam doktora kakvi su nalazi, on je rekao da je Virusno.
Djete je primilo 5 inhalacija od 18h do 2h posle ponoći. Na kartonu je napisao Sol ventolin i na cl u inhalacije, Urbazon 2x10mg, potom Longacef 2x750mg, čini mi se da piše 4 dana terapija na kartonu u bolnici.

12,01,2013, Inhalacije idu na svakih 6 sati sada.
Nalaze iz bolnice sam samo pogledao kod doktora u bolnici ali ih nisam mogao uzeti kako bi Vam napisao dijagnozu i mišljenje doktora koji je primio djevojcicu u bolnicu.

Nadam se konkretnom odgovoru ovog puta. Kada dijete izadje iz bolnice vjerovatno ću dobiti malo veći papir gdje će pisati svi detalji pa Vam to dodatno mogu napisati za 10-ak dana.

Darko Richter, dr. med.

Sve do kraja prošle godine ja ne vidim ništa posebno neobično: djeca imaju infekcije, dišne i probavne, netko malo više, netko malo manje. I ne znam zbog čega to sve opisujete.
Ono što se počelo događati od 4. 1. o.g. može biti astma, ali, dok mi ne kažete kakva je dg. i terapije iz bolnice, i što ste vi čuli i vidjetli na djetetu u tim danaima, i što su doktori napisali da su čuli na slušalice, ne mogu biti siguran.

Boris77

Na prijemu ž.dijete dobi 2god i 9mjeseci afebrilna. Primljena na odjeljenje zbog kašlja i otežanog disanja. Unazad 5 dana pod terapijom Amoksicilin i Flavamed sirupa. Imala povišenu temperaturu do 38,8C unazad 2 dana afebrilna.
Koža blijeđe boje bez patoloških eflorescencija, očuvanog turgora i elesticicteta. Nema izražene limfadenopatije. Tonzile i ždrijelo mirni. Auskultatorno na plućima obostrano masa visokotonskih zvižduka, ekspirijum produžen, obostrano bazalno kasni inspiratorni pukoti.Cor-akcija ritmična, tonovi jasni, ne čuje se šum. Trbuh mekan, jetra i slezena u fiz.granicama. Udovi pokretni bez deformiteta, otoka, zglobovi mirni. MZ negativni.
ER. 4,51, HCT 34,9%, MCV 77.4, HGB 12.4 g/dl, Le 7.2, TR 294, CRP 1,1 mg/L, AR i jonogram u fiz vrijednostima. RTG pluća i srca u fiz.granicama. Terapija na odjeljenju: inhalacije Sol. Ventolina i fiz.otopine, Urbason, Longacef, infusio glucocalini.

Posle izlaska iz bolnice drugog dana dijete dobilo prolive, 5-6 puta na dan. Dajemo joj Waya kapi uz čajeve. Proliv zaustavljen nakon 1 dan, a ponovo se javio kašalj treći dan po izlasku iz bolnice. Šta raditi dalje i da li se ponovno javljanje kašlja može smatrati normalnom reakcijom na cjelokupnu terapiju?

Darko Richter, dr. med.

Imala je astmatski napad, i sada treba utvrditi da li ima kakve alergije, i da li je nešto slično već ranije imala.
Ja bih joj dao inhalacijski kortikosteroid (npr. Flixotidte 50, 2×2 potiska na Babyhaler) i/ili montelukast granule na usta (npr. Singulair Mini, granule od 4 mg), svaki dan.