Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

kašalj, unatoč terapiji

tpapes

Dijete, 2 god. i 7 mjeseci. Kašalj - uporan, traje 4 mjeseca. Prvo suh, onda mokar, nos prohodan, ali osjeti se nakupljanje sluzi. Nalazi; u nosu eozinofilni granulociti, u krvi IgE 85.85. Specifični na grinje i ambroziju <0,35. U Alergoviti kožni test - rezultati na osnovnih 10 - negativni. Terapija; flixotide 1x1, singulair mini. Provodim je mjesec dana, zadnjih 2 tjedna u kombinaciji. Rezultati - nema pomaka. Jednu noć bolje, ostalih 6 naizmjenični scenariji - scenarij jedan; kašlje cijelu noć po nekoliko minuta, scenarij dva; uhvati ga oko pol 1 i do 3 tulum, do jutra ništa. Osim čim legne, zakašlje se i nakon napora. Paralelno, uz kašalj u jednom periodu imao osip po nogama i rukama, prošao jedva uz Elocom i Aerius, nakon skoro mjesec dana. Pročitala sve vaše odgovore, slično nisam našla. Očekujem li prerano rezultate (singulair smo već koristili u jednom navratu, bio neučinkovit, sad opet, ali uz Flixotide)? Ili da sumnjam na nešto drugo? Kašalj nije strašan, ne guši se, ali je jednostavno dosadan i nema naznaka da je na odlasku.

Darko Richter, dr. med.

Niste mi naveli što mu sve dajete. Sigurno ne dajete samo Flixotide.

tpapes

Trenutačno mu dajem isključivo Flixotide 2x1 na babyhaler i singulair mini. Kapam mu i fiziološkom dva puta na dan. Kašalj, međutim,ne prestaje. Stalno mu je u nosu neka sluz, osjetim da je ima, ali ne ide na nos, već ga vjerojatno tjera na kašalj. Inače je veselo dijete,dobrog apetita.

Darko Richter, dr. med.

"dajem isključivo Flixotide 2x1 na babyhaler i singulair mini. Kapam mu i fiziološkom dva puta na dan."
Ako dajete isključivo Flixotide, onda valjda ne kapate fiziološku, a ako je kapate, onda nije točno da dajete ISKLJUČIVO Flixotide.
PREKINTE SA SVIM MANEVRIMA KAPANJA, INHALIRANJA, BILJNIH LIJEKOVA ZA I PROTIV NOSA, ZA I PROTIV KAŠLJA, ZA I PROTIV IMUNITETA, I DJETETU ĆE BITI BOLJE.
Dalje samo Flixotide + Singulair. To je sve.

tpapes

Ok, makar sam to već pokušavala, ne davati mu fiziološku, ali nisam primjetila pomake. Još pred dva mjeseca odustala sam od sirupa, meda, inhaliranja i sličnog. I bila sam protiv kortikosteroida i antihistaminika, ali očito nemamo izbora. Makar, evo i to dosad nije davalo nikakve rezultate. Kašalj po noći - to nam je već sad prirodno stanje. Da li dijete može nastaviti s gimnastikom? Mislim nije to bog zna kakvo vježbanje, više druženje, ali pitam s obzirom na to da je dvorana sigurno puna prašine, makar nisam fanatik i želim da mi dijete odrasta u normalnim okolnostima. Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Najvažnije je da se odviknete davanja terapije koj ato nije.
Terapija je samo Flixotide + Singulair.
Ako to ne funkcionira, u roku od 10-15 dana, dajte djetetu Sumamed. ako to funkcionira, onda je imao sinuitis ili neki protrahirani dišni infekt.

tpapes

Spavanje je stvarno pakao. Evo, i tijekom poslijepodnevnog spavanja (koje mu itekako treba jer po noći nema spavanja) već 15-ak minuta kašlje. Prvo par puta suho, pa onda mokro, stane u grlu, ne može to izbaciti van, osjeti se i u nosu. Još ću ovaj tjedan probat sa terapijom, iako sumnjam. Flixotide koristi već mjesec dana, a zadnjih dva tjedna i singulair, pa ništa. Nalaz krvi od pred mjesec dana pokazao je normalne leukocite i CRP tako da nije upala. Ipak, ako tako savjetujete, tražit ću pedijatricu sumamed jer ovo je mučenje. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Treba uzeti u razmatranje mogućnost gastroezofagealnog refluksa (GER), možda čak traheoezofagealne fistule (manje vjerojatno), i stranog tijela na potezu od ždrijela do dušnika.

tpapes

Radili smo bris nosa i nema bakterije. Pedijatrica je odbila dati sumamed. Šalje nas na ORL, iako smo upalu uha imali jedanput u životu, pred godinu dana, upalu grla nikad, i već smo mjesecima bez ikakve prehlade. Inače, i dalje smo na terapji, 1x1 flixotide i singulair mini, zajedno to koristimo 16 dana. Čini mi se malo bolje. Preko dana zakašlje 3-4 puta, na kratko, za vrijeme spavanja ima jedan do dva napada kašlja po 5 minuta i onda cijelu noć mir. Nekada diše da ga ne čujem, nekad čujem piskutanje u nosu. Jel to doista bolje? Ili bi od ljekova morao prestati kašljati skroz i disati skroz čisto bez nakupina u nosu?
Ako ORL ne pokaže ništa, doktorica nas šalje na vađenje klorida u znoju. Inače je normalne težine i visine (93 cm, 15 kg), stolice su mu normalne, osim sada već slabijeg, ali upornog kašlja, ništa posebno.
Ili da jednostavno sve pustim, možda prođe. Neprekidno kašlje sad već 4 i pol mjeseca s tim da je, kad smo bili bez terapije znao kašljati cijelu noć ili po sat dva u komadu. Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Nema više koristi od dogovaranja na daljinu. Vas smeta neki kašalj, a meni je kašalj vitalni refleks, bez kojeg nema života.
U takvoj situaciji, jedini je izlaz da ja taj kašalj čujem, eventualno i vidim dijete.
Bez obzira hoću li ja biti taj, trebali biste snimiti dijete u kašlju, na mobitel ili sl. da se čuje zvuk, pa da onaj s kime pričate, ima jasnu predodžbu.
Da je astma, uz Flixotide i Singulair od 16 dana, kašalj bi se već više dana potpuno smirio.
Ja sumnjam da vi i dalje njemu kapate, inhalirate ga, asprirate, dajete razne druge sirupe, sve ono što sam vam rekao da škodi.

tpapes

Ne dajem mu apsolutno ništa, ništa, osim hrane, vode i propisane terapije. Probat ću snimiti kašalj. Kako da Vam ga proslijedim? Nije mi problem doći u Zg ni osobno, ako ne budete zadovoljni snimkom. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Možete mi taj snimak proslijediti na e-adresu: bibice@live.com

tpapes

Kako to valjda uvijek biva s astmom, evo mene ponovno. Nakon 5 mjeseci upornog, noćnog kašlja, uz Flixotide, Singulair i Nasonex stanje se normalizira. Mjesec dana ne kašlje i pedijatrica preporuča skinuti se sa sve terapije preko ljeta. Nije prošlo ni 2 tjedna, dobiva jak bronhitis, uz spazam, prvi put u životu (dijete ima točno 3 godine, 15 kg, 95 cm). Blago povišena temperatura (37.5) i povraćanje. Pedijatar daje klavocin (4.5 ml), ventolin (4x2 potiska), vraća flixotide i nasonex. Na toj smo terapiji već 10 dana. Stanje malo bolje, ne kašlje, nema temperaturu, ali još hropće u plućima i kao da hrće (nije skroz prohodan nos). Malo mi je to previše kortikosteroida odjednom i u takvom periodu. Pitanje - da li se vratiti na terapiju flixotide + singulair i tijekom ljeta? Je li moguće da je bronhitis uzrokovao sladoled na djetetovo tijelo nakon igre po vručem, ljetnom danu? Planira u vrtić od jeseni - postoji li kakva preventiva da izbjegnemo napade? Alergija na ništa nije dokazana, ali ima izrazito povišene eozinofile u nosu i povišen (85) Ige u krvi. Srdačno.

Darko Richter, dr. med.

"Malo mi je to previše kortikosteroida odjednom i u takvom periodu." Je se uvijek pitam što vi to znate o kortikosteroidima, a već vam je "previše". Dijete ima astmu, i to po svoj prilici atopijsku (alergijsku) astmu, i konkretna će se alergija pokazati kad-tad. Treba ga testirati na grinje i peludi trava, kao minimum, svakih 8-15 mj. Za takvo stanje daje se Flixotide, od sada do vječnosti, i ništa nije previše. U ovom napadu prije 2 tjedna trebao je dobiti i SoluMedrol ili Dexamethason, i sve bi brže prošlo. Vratite se na Flixotdie 50, 2×2 potiska, trajno. Sladoled, vrućina, ljeto i djetetovo tijelo ne daju opstruktivni bronhitis. Preventiva napada kada krene u vrtić jest opet Flixotide.

tpapes

Tako nešto sam i mislila. Zahvaljujem na odgovoru, i u dogovoru s našom pedijatricom, držat ću se i Vaših savjeta. Srdačan pozdrav.