Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Kronični kašalj

Ludovica

Poštovani dr. Richter,

ljubazno Vas molim za savjet, uputu, mišljenje.
Budući znam da ne volite okolišati već želite konkretne podatke, nastojati cu detaljno iznijeti svoj problem.

Problem s kroničnim kašljem je počeo u srpnju, negdje oko 15.7.
Nakon što nije prolazio s čajevima, pastilama i odmorom obratila sam se svojoj dr. opće prakse koja me uputila na briseve, Mikrobiološka pretraga je pokazala da hemolitički streptokok nije izoliran a načinjen je i bris nazofarinksa- bakteriološki aerobno, nalaz- sterilan.
Zatim mi je načinjena spirometrija Dijagniza- Asthma vrs. Urticaria pollinosis (AMBROSIA, ARTEMISIA). Koristila sam symbicort, alerdin, Cipla sprej za nos, i ništa do toga mi nije umanjilo kašalj.
Kožni test na inhalacijske alergene je pokazao:
Histamin 10x7 *mm
Ambrosia 11x4 *mm
Artemisia 6x5 *mm
Provokativni bronhalni tesz metakolinom se pokazao kao - nespecifična bronhonalna hiperaktivnost. Ventolin test dijelom pozitivan.
Načinila sam rtg pluća u kolovozu, pa ponovila plućnu sliku RTG iz profila.
Piše: na lijevoj profilnoj slici srca i pluća vidi se razgranat bronhovaskularni rasplet. Pulmolog je zaključio da je sve u redu.

Retrosternalni i retrokardijalni prostor je slobodan. Lijevi stražnji fc.sinus je plići, desni slobodan. Nema jasno izraženog infiltrata.
Jučer su stigli i nalazi krvi- laboratorijskom pretragom TSH je u granicama 1,3 miu/L, fT4 je 9,63 pmol/L, samo je anti TPO 102,7 H kiu/L (povišen).
Imunologija - IgE je 204 H ku/L, a normalno je do 122.

U međuvremenu pijem controloc da isključimo laringo reflux (mada ja mislim da ima i toga, budući sam promukla i svi simptomi upućuju na njega, knedla u grlu, kiselina u jednjaku).

Napominjem da tek sada mi slijedi ORL pregled nakon svih muka i patnji.
Isto tako sam upućena na pretragu helio.pyl. bactery koju ću načiniti ovaj tjedan.

Inače. cijeli život imam povećan IgE i patim od kožnih alergija takošer, ali mi antihistamici pomažu samo kod kožnih alergija. Claretin nije pomogao.
Isto tako, cijeli život patim od upala tonzila i sinusitisa. Svaki dan ispirem sinuse sa aqua maris i rogom za ispiranje/inhalaciju.
Pijem velike količine čajeva, đumbira poglavito, sad sam dobila Panatus sirup, pa ćemo vidjeti.
Jedem med u kombinaciji s instant kavom.

Zahvaljujem se unaprijed na odgovoru.
Srdačno.
Zdenka

Darko Richter, dr. med.

Očito je da imate alergiju, a da li od toga imate astmu, ili peludnu hunjavice, od čega obojega možete kašljati, ne mogu odavde reći.
No, terapija jednog ili drugoga, ilii obojega, prekinula bi kašalj. No, tu terapiju treba zanti uzimati. Ako ste korektno udisali Symbicort, i to nije pomoglo nakon par tjedana, onda kašalj nije od astme.
Imate i autoimunost prema štitnjači, a u tom se slučaju ptitnjača često poveća, i trebalo bi vidjeti da li ona pritišče na dušnik i uzrokuje kašalj.

Mamagigi

Poštovanje,

Radi se od djevojčici od 12 godina koja ima kronični kašalj (3 mjeseca) kao zaostatak od viroze koja je počela bolnim grlom I malom temperaturom koja je brzo prošla. Kašalj je dubok, suh, kratkotrajan (do 3 zakašljaja, max nekoliko sekundi), u pravilu se javlja u ležećem položaju čim legne na spavanje, također kašlje kratko nakon buđenja i ostalo je mirno.
Nema kašlja tijekom sna. Nema posebnih zvukova kod kašlja. U toku dana ponekad kihne.
Boravak ne moru nije pomogao, kao ni tura Mucoplant sirupa.
U svibnju ima peludne alergije koje znaju uzrokovati probleme sa začepljenim nosom.
Inače nije posebno osjetljiva na kašalj.

Imate li savjet što učiniti?

Hvala na vremenu.
Lp,

Darko Richter, dr. med.

Načinom svojega pitanja želite sugerirati da nije alergija. Ali jest.

Mamagigi

Svaka čast! Jučer sam joj dala Clartine nakon vašeg odgovora i prvi put nije zakašljala u 3 mjeseca, ni prije spavanje ni nakon buđenja.
Ako imate neke sugestije što dalje oko terapije, zahvaljujem.
Lijepi pozdrav,

Darko Richter, dr. med.

Nastavite antihistaminikom, danima i tjednima, i isplanirajte alergološku obradu za kasnu jesen, tj. u studenom, kada peludi prestaju bujati. Tada možete alergološku obradunapraviti iz krvi, ili u prick testu: u potonjem slučaju treba prekinuti antihistaminik najmanje 10-ak dana do testiranja.

Examoster

Is it any chance to get healed for cronical one ?!

Darko Richter, dr. med.

Translate the question to yourself, then come back and formulate your translation.