Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

lijek qvar

lorabora

Lijep pozdrav! Danas mi je dijagnosticirana astma,blazi oblik te prepisan Qvar.Kontrola za dva do tri mjeseca.Ukupni ige je 9 ,dakle u referentnim vrijednostima.Prick test je ucinjen i pozitivan je na kukuruz,grinje i plijesan.Spirometrija FEF75 je 69posto ,a prag je 80posto,nekon tjedan dana je ucinjen farmakodinamski test s dva udaha Ventolina te rezultat spirometrije nakon njega FEF 67 posto,dakle lošiji nalaz.Godinama imam osjećaj pritiska u prsima,brzo se uspusem,sest godine ne pušim,dakle bivši sam pušač.Nikada nikakav napadaj nedostatka zraka nisam imala.Planiram trudnoću pa me zanima može li Qvar štetiti podu s obzirom je to kortikosteroid? Zanima me Vaše mišljenje o mom zdravstvenom stanju i savjet.Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Prema vašem opisu ja ne bih nikada rekao da imate astmu. Ali, onaj koji vas vidi, razgovara, pregledava, procjenjuje ima drugo mišljenje. Ako biste u trudnoću, onda se bacite na posao, i uzmite budesonid (npr. Tafen, Pulmicort, Symbicort), umjesto Qvara.