Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Limfadenitis

Gusjenice

Poštovani doktore.
Ispričavam se na krivom podforumu, ali zanima me baš Vaše mišljenje zbog pozitivnih iskustava od ranije.
Naime, trogodišnje dijete imalo je visoku temperaturu (preko 40°). Mišljenje liječnika bilo je da je u pitanju gripa i nije liječeno osim antipiretskih mjera i hidracije. Simptomi su se povukli nakon samo 2-3 dana. Tjedan dana nakon toga, dijete opet visokofebrilo (preko 40°), vodimo ga na hitnu sa jako otečenim limfnim čvorovima na vratu i dobrog općeg stanja. Jedino primjećeno je nedostatak apetita i malaksalost dok je tempertatura jako visoka. Ne žali se na bolove niti u grlu niti u drugim područjima. Na antipiretike dobro reagira.
Učinjena KKS i urin. Urin uredan, svi nalazi unutar referentnih vrijednosti.
Kod krvi primijećen povećan ALP (539), nešto snižen hemoglobin i hematokrit te CRP 9,4. Infektivna mononukleoza isključena.
Dijagnosticiran Limfadenitis, upućeni kući sa terapijom Klavax kroz 10 dna te nakon toga kontrola.
I treći dan terapije dijete visokofebrilno, čvorovi još uvijek jako uvećani, česte treskavice, apsolutan izostanak apetita, čak i povraćanje.
Molim vas za odgovor: činimo li sve što možemo i je li takav (prema dosadašnjem iskustvu s antibioticima) spor oporavak očekivan.
Imate li kakvu dodatnu preporuku.
Hvala puno na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Ima anginu. Treba antibiotik u pravoj dozi, a ako ga povraća, ona injekcijski (ceftriakson).