Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

trudnoća i astma?!

mati87

dobar dan, imam jedan malo kompliciran problem.. moje stanje je ovakvo: imam 26 godina. od 2004.bolujem od reumatoidnog artirisa,i liječim se u Dubravi. od terapije sam uzimala medrol, metotrexat, folacin i kapi d3. metotrexat mi je skinut prije cca godinu i pol,jer sam rekla dr.da bi se htjela polako čistiti jer bi htjela imat dijete,tako da mi je dr.to izbacio,i očistila sam se od metotrexata. ove sam godine imala 2 puta upalu pluća. 1.put sam imala u 3.mjesecu na lijevom plućnom krilu,a 2.put u 7.mjesecu na desnom plućnom krilu. rekli su da sam imala oba 2 puta bakterijsku upalu,i liječena sam oba 2 puta ambulantno. i sada,tj. u 9.,mjesecu sam saznala da sam trudna. sada sam trudna 15 tjedana. ali krajem 9.mjeseca počela sam imati problema sa kašljem koji je više manje suhi,i sa disanjem. jako teško dišem,kao da ostajem bez zraka. 10.10. kad sam imala pregled kod gin.,rekla sam joj za taj problem,te mi je rekla da bi bilo dobro da idem kod pulmologa,i da se obratim doktorici opće prakse. došla sam kod svoje dr. i ona mi je dala antibiotik amoksicilin i da idem vadit krv. imala sam povišen CRP 34,te mi je dala ventolin 3 puta na dan po 2 udaha, i dala mi je prvo jednu kutiju antibiotika tj.16 kapsula koje sam uzimala 2 ujutro i 2 navecer,onda mi je dala još 2 kutije, s time da cijelo vrijeme imam niske temperaturice 37, 37,2, 37,3. i ventolin mi nije pomogao. nakon te terpije opet sam vadila krv i CRP je bio 30. svaki put sam joj govorila da mi da uputnicu za pulmologa,jer mi se teško disanje i kašalj nisu smirili. tek mi je 05.11. (nakon što je vidjela da mi se CRP nije puno smanjio) dala uputnicu za pulmologa. 15.11. sam bila u puli kod pulmologa, napravili su mi spirometriju koja nije tehnički dobro izvedena,te EKG koji je uredu i vadili mi krv. tad mi je CRP bio 65. pulmolog mi je dao tearpiju budelin novolizer 2x1, jedan udah ujutro, jedan navečer i opet antibiotike amoksicilin 2 kutije i venotlin po potrebi.. s time da ja sada od kad su mi dali budelin,nisam koristila ventolin.misle da je astma,ali nisu sigurni. neznam više šta da radim,s obzirom da mi se ni sada stanje sa kašljem i disanjem nije smirilo?? sada mi nisu slikali pluća radi trudnoće. pulmolog mi je rekao da ako me s tom terapijom ne prođe,tj.ako mi ne bude bolje sa disanjem, da bi bilo dobro da dođem par dana u bolnicu da mi naprave neke pretrage.. jel je moguće da je to astma? tako teško dišem,da me sramota izaći vani,jer čim hodam 5 min,ja počnem teško disati,a da ne pričam kad idem po stepenicama.. šta da radim??

Darko Richter, dr. med.

Ne znam kako je ispala spirometrija, ne znam da i ste učinili alergološko testiranje, i eventulano (kao zadnje, ako uopće s obzirom na trudnoću, ako je baš neophodno da se razjasni stanje) RTG pluća?
Moguće jest da je astma, i takvu vam je dao terapiju pulmolog. No, ja bih bio počeo s 2×2 udaha, i onda brže vidio da li se stvari popravljaju, a treba uvijek barem 1-3 tjedna, zavisno koje smetnje pratite (za kašalj bi bilo dosta već 7 dana, za umaranje koji tjedan više).
Dakle, kakva je spirometrija i kakvi su alergološki nalazi?

mati87

na alergološko testiranje me nisu poslali. spirometriju ću vam sada napisati,sve kako mi piše,jer neznam koji je stupac najbitniji,od ova tri:

Pred A1 %(A1/P)
VC MAX 3.79 3.93 103.7
IC 2.47
ERV 1.32
FVC 3.74 3.93 104.9
FEV 1 3.27 1.50 45.8
FEV1%M 84.16 38.10 45.3
PEF 7.18 1.82 25.3
MEF 75 6.26 1.34 21.4
MEF 50 4.55 1.15 25.2
MEF 25 2.19 1.06 48.3
MMEF 4.10 1.19 29.1
FET 5.10
FVC IN 3.79 3.89 102.7

I ispod toga piše: tehnički lošije izvedeno.

u nalazu od pulmologa u preporuke piše:
Moguće da se radi o asthmi,te preporučam u th uvesti
Budelin novolizer inh. 200 mcg 2x1 redovito
Ventolin inh samo po potrebi do max 4x2 dnevn.

Ako se stanje ne popravi bit će potrebno učiniti RTG sliku pluća, a i preporučam kraću hospitalizaciju
antibiotik uvesti ponovno koji nema k.i. u trudnoći.

tako mi je pulmolog napisao. jel mi može rtg štetiti dijetetu? za temp.mi je pulmolog rekao da je moguće da ju imam i radi trudnoće. s obzirom da sam imala već te 2 upale pluća,od onda se uvijek bojim kad imam niske temperature da nemam ponovno upalu pluća. šta mi vi preporučate? jel bi mi bilo najoblje da odem u bolnicu i da mi naprave sve pretrage odjednom?? inaće sam iz umaga,i ovdje nema bolnice,tako da za svaku stvar moramo ići u pulu u bolnicu na preglede. ako me ne upute u bolnicu,znam da će se to vući jako dugo,jer se treba naručivat...

Darko Richter, dr. med.

Iz ovog što ste citirali, ja ne vidim da ste vi tehnički lošije napravili spirometriju, već da je nalaz loš, u prvom redu u smislu bronhoopstrukcije. A da doista jest astma, trebalo je odmah dati Ventolin, pa nakon 20 min. ponoviti spirometriju. I, ako bi bilo znatnijeg poboljšanja, onda bi to bio nedvojbenid okaz astme.
Ovako, dr koji vas je tamo gledao, napisao vam je isto ono što sam vam interpretirao i ja. Vjerojatn oimate astmu, i to, po ovoj spirometriji, malo težu. Primio bih se intenzivnog inhaliranja Budelina.

mati87

eto danas u 17 h sam bila naručena kod svoje doktorice opće prakse da vidi kako će me dalje liječiti,i kad je vidjela kako sam došla i kako sam disala,dala mi je uputnicu za bolnicu. tako da sutra moram u pulu na hospitalizaciju. nadam se da će mi ponoviti spirometriju i da će mi dati pravu terapiju. moja dr. je rekla da nastavim sa budelinom i htjela mi je opet dat antibiotik,ali ja nisam pristala,tj.rekla sam joj da neću piti ako idem u bolnicu, da će mi oni napraviti pretrage i dat terapiju. malo me strah tih antibiotika,jer mi ih već dugo daje. Vama zahvaljujem puno,olakšali ste mi neka objašnjenja. nadam se da će mi u bolnici konačno dati pravu terapiju. Hvala Vam puno. javit ću Vam se kad se vratim iz bolnice.

Pozdrav

mati87

evo mene opet. vratili me i bolnice. doktori me nisu htjeli zadržat jer su rekli da na odjelu pulomolgije ima svakakvih pacijenata i sa tuberkulozom i sa upalom pluće,te da me nemogu zaštiti. tako da me nisu zadržali. vadili su mi krv, CRP 59. dr.kaže da je moguće da je od trudnoće CRP povišen. DIJAGNOZA: asthma i.o.. PREPORUKE: konzultiran pulomolog (dr. POPIĆ). može se povisiti doza budelina na 2x2 inh + ventolin pp. ukoliko i dalje ne bude poboljšanja budelin zamijeniti fosterom 2x1 inh. kontrola pulmologa.. to su mi napisali. šta Vi mislite? koliko dugo da probam sa budelinom 2x2? postoji li mogunost da sam asthmu imala i prije trdnoće,ali da nisam išla za time,i da mi se sad u trudnoći pogoršalo?? rtg mi nisu htjeli radit.

veliki pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Za večeras uzmite malo više Budelina, npr. 4 udaha, pa i 8. Prije toga uzmite 2 udaha Ventolina, ali na Volumatic. Ne valja pumpice udisati ravno u usta.

zeljkabv

Poštovani,
Molila bi vas za mišljenje. Imam dijagnozu - Asthma bronchiale ( dobro kontrolirana ) Rhinitis allerg. i trudna sam 10 tjedana. Terapija mi je Seretide 100 diskus 2x1 , Montelukast 10 mg 1x1 navečer i Rhinocort Aqua kapi . Da li bi , po vašem mišljenju, radi trudnoće trbalo mijenjat terapiju ?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Mislim da bi. U trudnoći se preporučuje budesonid kao inhalacijski steroid (u Seretideu je flutikazon). No, najvažnije je održati kontorlu astme. Tu mi se Singulari ne čini jako bitnim, a ako je dodan zbog rinitisa, ne znam čemu onda intranazalni steroid. Trebali biste se posavjetovati sa svojim pulmologom/alergologom, jer sigurnoidete nekome sudeći po terapiji.