Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

A.dermatitis na pelenskom podrucju

mama

Imam dijete od 22 mjeseca koje prakticki od rodjenja boluje od atopijskog dermatitsa. Alergoloski testovi pokazali su samo blazu alergiju na govedinu, sto smo u potpunosti izbacili iz prehrane. Moram priznati da se dermatits javlja sve rjedje, medjutim primijetila sam da bukne kod promjene vremena. Ima li to ikakvog smisla?
Problem je sto se dermatitis (zadnjih 6 mjeseci) javlja povremeno u pelenskom podrucju, sto dijete dodatno rascese rukicama. Dobili smo triderm kao terapiju uz upozorenje da ga pokusamo koristiti sto manje jer je apsorpcija kortikosteroida velika u pelenskom podrucju.
Molila bih Vas za komentar i bilo kakv savjet
Unaprijed hvala

dr. Krešimir Kostović

Kod određenog broja djece atopijski dermatitis se smiruje nakon druge djece, te se nadamo da će tako biti i kod Vašeg djeteta. U principu promjena vremena nema veze s atopijskim dermatitisom. Atopijski dermatitis često štedi pelenski regiju, tako da je neuobičajeno da je kod Vašeg djeteta baš na tom području najjače izražen. Triderm krema sadrži 3 sastojka: jaki kortikosteroid, antimikotik i antibiotik. Točno je da je apsorbcija kortikosteroida u pelenskom pdručju velika, te gore navedenu kremu treba upotrebljavati što rjeđe i najviše 3-4 dana za redom. Zbog gore navedene lokalizacije promjena isključio bih sekundarnu infekciju Candidom koja je česta u pelenskoj regiji, a kod atopijskog dermatitisa općenito postoji povećana sklonost kožnim infekcijama.