Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

AD i napredovanje u težini

vlages

Poštovani,
Imam unučicu od 16 mjeseci, atopijski dermatitis je dijagnosticiran u njenom 3 mjesecu.
Ima izražene promjene na koži lica, ruku i nogu, osobito na pregibima.
Spava lijepo, jede odlično, vesela je, nema problema sa stolicom.
Zaostaje u motorici ( ne hoda samostalno).
Prehrana je strogo kontrolirana, mnoge namirnice ne može jesti, dojena je do 12 mjeseci.

Međutim, napreduje strašno sporo, a sada već 60 dana nije uopće dobila na težini.
Stagnirala je i oko svog 12. mjeseca, a tada je prestalo dojenje i dva mlječna obroka nadomještena su
adoptiranim mlijekom pa je tada baš lijepo dobila cca 600 gr, ali onda je stala i sad opet stagnira.
Ima samo 4 zuba.
Živi u inozemstvu i njihova pedijatrija je drugačije organizirana, a roditelji su skloniji alternativnim
rješenjima (homeopatija i sl).

Zabrinuta sam jer ona sa 16 mjeseci ima 9,5 Kg (rođena je sa 3.300 gr) Dijagnosticirani su loši paraziti u crijevu
( od strane nekog laboratorija koji nije u sustavu) i moje konačno pitanje jest u kojem bi smjeru trebalo izvršiti obradu
takvog djeteta te ima li atopijski dermatizam udjela u njenom ne napredovanju u težini.
Zahvaljujem

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pitanje je prvenstveno za pedijatra, a i eventualna obrada je u njegovoj domeni. Atopijski dermatitis ne bi trebao imati udjela u slabijem napredovanju, ali ako je na prestrogoj dijeti, možda ne unosi dovoljno kalorija.

Pasence

Postovani, molim Vas za pomoc jer vise ne znam sta da radim sa svojom bebom.Beba za koji dan puni 7 meseci, rodjena je sa 3600 g a sada ima 7400 g, od radjanja je na ad mleku.U prvih 3 meseci je odlicno napredovala, pila Aptamil 1 da bi u 3 mesecu pocela sa cestim tecnim i sluzavim stolicama.Ovo je stanje trajalo do pocetka 4 meseca, radile smo koprokulturu, test za rota virus, urin, urinokultura, krvna analiza, svi rezultati odlicni.Da napomenem da je beba do 3 meseca pila kolicinu mleka po tabeli.Zbog ovo stanje sa stolicom promenila sam bebi mleko, presla na Humanu ali posle nekoliko obroka sam promenila i ovo mleko jer je imala zelenu stolicu sto mi se nije dopalo i stavila sam je na Hipp combiotic zbog probiotika u njemu.Stolica bebe se uredila sa hippovim mlekom ali je beba prestala piti mleko u budnom stanju i pocela prihvatati flasicu samo u snu.To stanje traje do danas, tim vise sto kolicina koju popije je maksimum 180 ml po obroku, spava 2 puta danju, tako da popije malo mleka u 24 sata, negde oko 600 do 700 ml.Sa dohranom sam pocela u 5 mesecu jer beba je slabo dobijala na tezini, po 250 do 300 g mesecno, ali dohrana se svodi na nekoliko kasicica, sto i da joj spremim ona ili pojede 5-6 zlica ili uopste ne otvara usta.Sve sam probala primereno za njenu dob ali dete nece jesti, mleko samo u snu, dajem joj flasicu da bi se sa njom igrala, ona cim je vidi odma je gura i mrsti se.Sokove, cajeve ne pije a vodu joj dajem na zlicu jer ne prihvaca flasu.Nema pedijatra kod kojeg nisam bila u vezi ovog problema ali niko mi ne daje odgovor zasto beba ne pije mleko u budnom stanju pa bih molila za misljenje sta bi moglo uzrokovati ovu pojavu i dali postoji nacin da beba izidje iz tog zacaranog kruga.Hvala unapred

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pitanje nije za dermatologa. Postavite ga na forumu pedijatrija.