Menopauza

menopauza

Vesna

Poštovani!
Imam 51 godinu i u početnoj fazi sam menopauze. Za sada nemam nekih tegoba, osim rijetkih navala vrućine, ali ništa zabrinjavajuće. Zadnju menstruaciju sam imala u 10. mj. prošle godine.
PAPA test mi je uredan.
Ginekolog mi je preporučio terapiju sa PROVERA tabletama.
Molim vas da mi odgovorite, pošto imam izraženu mastopatiju, da li je preporučljivo uzimati navedene hormone.
Hvala na odgovoru, uz srdačan pozdrav!

Dr. sc. Tomislav Čanić

Poštovana,

Uz redovite kontrole (mamografija, ultrazvuk dojke) mastopatija nije medicinska zapreka za uzimanje hormonskoga nadomjesnoga liječenja (HNL-a). Danas se u HNL-u preporučaju moderniji pripravci, koji sadrže estrogene poput ljudskoga, te one koji sadrže niže doze hormona. Takvi su pripravci dostupni i u Hrvatskoj. Pripravak koji Vam je preporučen ne spada u navedene.