Menopauza

menopauza i karcinom

Martina

Poštovani,
imam 39 godina i prije godinu i pol operirala sam adenokarcinom pluća, te sam, poslije kemoterapije i zračenja, trenutno na terapiji oralnim citostatikom Tarceva. Duže sam vrijeme imala probleme s ciklusom, koji su počeli nešto prije prvih simptoma karcinoma, a poslije kemoterapije sasvim sam izgubila menstruaciju. Nedavno sam imala polovičnu ovulaciju od koje ipak nije bilo ništa. Moj liječnik protivi se tome da uzimam hormone, a mene muče strahoviti valunzi i napadi znojenja, i noćni i dnevni. Postoje li načini ili druga sredstva koja bi mi mogla olakšati te krajnje neugodne simptome? Hvala.

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić

Poštovana,

Žao mi je što vam je tako mladoj jako narušena kvaliteta života. U vas je riječ o oštećenju jajnika koje je uobičajena posljedica u bolesnica koje su primale kemoterapiju ili su zračene zbog zloćudne bolesti.
Adenokarcinom pluća zbog zbog kojeg ste bili liječeni nije zapreka za uzimanje hormonskog nadomjesnog liječenja (HNL-a). Preuranjena menopauza dodatan je rizični čimbenik za pojavu osteoporoze i osteoporotičkih prijeloma. HNL najučinkovitije uklanja simptome koje ste naveli, unapređuje kvalitetu življenja i prema današnji medicinskim saznanjima ne povećava opasnost od povrata adenokarcinoma pluća. Što se tiče fitohormona, učinak tih pripravaka, najčešće na bazi soje i sl. nije dobro ispitan, a ono malo ispitivanja koja su provedena uglavnom su pokazala slab učinak na simptome koje opisujete te na osteoporozu.