Menopauza

Molim savjet

Ana

Poštovani,

Imam 55 godina, česte valunge, budim se po noći zbog pritiska u prsima i jako se znojim. Primjetila sam da mi i kosa opada, a često sam i tužna. Imam nedoumice oko hormonske terapije jer imam miom maternice. Molim Vas šta da radim!!

Ana

Dr. sc. Tomislav Čanić, dr. med.

Poštovana gospođo Ana,

u Vas se radi od klasičnim simptomina nedostatka estrogena koje znatan udio žena u toj dobi ima u većem ili manjem intenzitetu. Hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) najučinkovitije otklanja ili ublažava smetnje koje ste naveli.
Miomi maternice čest su nalaz u žena u reprodukcijskoj dobi, a poslije menopauze se uglavnom smanjuju. Istraživanja, kojih nije provedeno mnogo, pokazala su različite rezultate primjene HNL-a u žena s miomima. Miomi se ne smatraju zaprekom za uzimanje HNL-a, ali preporuča se medicinsko praćenje kako bi se na vrijeme uočilo povećanje veličine mioma.
Ako nemate više mjesečnih krvarenja u posljednjih godinu dana te nemate medicinskih zapreka, preporuča se pripravak HNL-a s nižom dozom hormona od standardne, i to kontinuirano-kombiniranoga tipa (npr. Activelle). Prethodno morate obaviti preglede i pretrage koji su uobičajene prije početka uzimanja HNL-a.

S poštovanjem,

Dr. sc. Tomislav Čanić, dr. med.
Klinika za ženske bolesti i porode
Klinička bolnica Merkur, Zagreb