Menopauza

neredovite menstruacije

kraljica

Imam 51 godinu i neredovite menstruacije već dvije godine.
Posljednju sam dobila 2.1.2008.godine.
0d 20.03 sam imala slabiji iscjedak, do 28.03. kad sam dobila menstruaciju
koja traje još i danas!
( 16.04.!!! )
Ginekolog mi je prepisao Provera tablete, pa me zanima hoće li mi pomoći,
jer ja ne vidim
nikakve promjene iako ih uzimam već 10-ti dan.
Jako sam zabrinuta...Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, dr. med.

Poštovana,

Neuredna krvarenja prvi su znak približavanja menopauze. Nakon njih pojave se valovi vrućine te drugi simptomi nedostataka estrogena: umor, depresivna promjena raspoloženja, razdražljivost, smetnje koncentracije, bolovi u mišićima i zglobovima, suhoća rodnice i dr.
Približavanjem menopauze postupno se smanjuju razine hormona – prvo progesterona, a zatim i estrogena. Propisan Vam je preparat koji ima učinak sličan učinku progesterona. Taj se preparat dana sve rjeđe koristi. S obzirom na dob, nakon pregleda i potrebnih pretraga, najvjerojatnije bi Vam najviše pomoglo hormonsko nadomjesno liječenje. Danas postoje moderni i kvalitetni preparati koji sadrže nižu dozu estrogena i gestagena, koji učinkovito reguliraju ciklus i uklanjaju druge simptome nedostataka estrogena.. Ipak, prije svega preporučio bih Vam da posjetite ginekologa i potražite drugo mišljenje o uzrocima krvarenja.