Menopauza

primarna amenoreja

Anamarija

Postovani,

imam 23 godine i nikada nisam dobila menstruaciju prirodnim putem. Imam izrazito visoku razinu hormona FSH i LH. Trazila sam nekoliko misljenja i uvijek dobila isti odgovor: nikada necu moci imati djecu, te da je jedino sto mogu napraviti piti nadomjesnu hormonsku terapiju te Osteokompleks (kombinacija vitamina, kalcija i magnezija) za prevenciju osteoporoze. Kao hormonsku nadomjesnu tearpiju dosada sam pila Cyclo - Progynova, pa (samo zbog promjene) Femoston. Kako imam migrene, a Femoston se ne preporuca osobama koje imaju migrene, a Cyclo - Proginova se povukao iz proizvodnje, mozete li mi preporuciti drugu hormonsku terapiju (po mogucnosti neku ciklicnu tj. onu koja se uzima 21 dan a onda napravi pauza 7 dana)?
Naravno da cu se konzultirati i sa svojim ginekologom, ali me zanima i drugo misljenje na cjelokupno stanje.
Srdacno Vas pozdravljam i unaprijed se zahvaljujem.

Dr. sc. Tomislav Čanić

Poštovana,

Svi pripravci hormonskoga nadomjesnog liječenja mogu izazvati glavobolju, odnosno pogoršanje postojeće migrene.
Ne postoji stručno utemeljen razlog zbog kojeg biste trebali raditi pauzu od 7 dana u ciklusu liječenja. Normalan jajnik žene isto nema pauzu, nego u generativnoj dobi funkcionira bez prekida. U Hrvatskoj postoje kvalitetni pripravci, bilo da se radi o trifazičnim cikličkim pripravcima u kojima doza hormona oponaša hormonalne promjene u prirodnom menstruacijskom ciklusu žene, bilo da se radi o bifazičnim cikličkim pripravcima koji sadrže nižu dozu hormona, a jedan ciklus liječenja traje 28 dana.