Rak vrata maternice i HPV

hpv

sparkly

Poštovana,
imam jedan problem,
radila sam papa test prije godinu dana i bio je uredan. Od tad koristim pilule i nikakvu drugu zaštitu.
Prije par dana slučajno sam napipala na samom grliću maternice ili čemu već ( ne znam jel to grlić, uglavnom mogu ga osjetiti prsom ), nekakav čvorić , tvrde je na dodir i nije velik, ne boli.
Nemam nikakve druge probleme, jedino što muku mučim sa kandidiom.
Spremam se ginekologu u 5 mjesecu.
Zanima me jel može taj čvorić značit hpv ili može bit nešto drugo skroz bezazleno?
Puno hvala

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, teško je bez pregleda odgovoriti o čemu se radi. Može biti bradavica uzrokovana HPV-om ili nekim drugim virusom, može biti manji prištić,... Svakako se javite svom liječniku da Vas regleda.

minnye18

Poštovana doktorice..
Imam 18 godina i prije 1,5 god mi je utvrđeno da imam hpv. (kondilomi)
PAPA nalaz sam radila 2 puta u tih 1,5 god ( zadnji prije 4mj) i oba su bili uredni.
Zadnjih mjesec dana sam bila na terapiji ( pedofilin) ali mi je samo nadražio kožu.. ne vidim nikakvog pomaka niti primjećujem da se kondilomi povlače. Istu tu terapiju sam imala i prije 1,5 god i nije mi pomogla.
Inače sam jako boležljiva i imam slab imunitet kojeg se svim silama trudim ojačati.
Istraživajući po netu vidjela sam da neki preporučuju lijek ALDARA za rješavanje problema s kondilomima pa me zanima imate li saznanja koliko je taj lijek pouzdan i učinkovit? Vrijedi li ga nabavljati??
Unaprijed hvala na odgovoru..

Sretna

Cijenjena doktorice,

imam hpv i cin 1. Koristim Albothly i Betadin vaginalete i zanima me smijem li imati spolne odnose? Pitala sam svoga ginekologa, medjutim on kaze da smijem, naravno sa kondomom, s tim da mi je napomenuo da sta se toga tice, doktori nisu suglasni o tome smije li se ili ne.

Nadam se da cete mi napisati svoje misljenje.

Unaprijed se iskreno zahvaljujem.

Marija Hršak, dr. med.

Odgovor Mynnie- Aldara je učinkovit u liječenju kondiloma, ali je najbolje da se o tome savjetujete sa svojim liječnikom. U obzir dolazi i elektrokoagulacija (ECG), što se također primjenjuje u liječenju kondiloma.
Odgovor za Sretnu- Odnose smijete imati, preporučuje se odnos sa kondomom, mada niti on nije potpuna zaštita, jer neki dijelovi spolovila ostaju nezaštićeni.