Rak vrata maternice i HPV

Preboljen hpv?!

miniowl

Postovana doktorice,
sa istim partnerom sam u vezi gotovo 9 godina. Prije 8 godina na rutinskom pregledu otkriven mi je hpv i cin2. Nakon liječenja i terapija vec je 7 godina sve u redu (svaki papa uredan).
Za zastitu smo svih ovih godina od liječenja koristili kondom.
Partner je nedavno bio kod dermatovenerologa i koji je rekao da mu se sve cini u redu.
Medutim, treba li partner mozda ici na bris? I radi li se to kod urologa?
Razlog ovih pitanja je taj sto planiramo bebicu.
Jesmo li mi jednostavno preboljeli hpv?!
Unaprijed hvala na cijenjenom odgovoru.

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, infekcija sa HPV-om je u 80 % slučajeva prolazana, tek 10-20% žena razvije trajnu infekciju. Koje će žene razviti trajnu infekciju mi ne možemo znati. Stoga je potrebno da se redovito kontrolirate i redovito radite PAPA testove. Ukoliko je to sve uredno, a nemate simptoma poput pojačanog iscjetka ili svrbeža u rodnici, ne trebate raditi briseve ni Vi niti Vaš partner.