HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Seksualni napad?

praktik

Imam jedno pitanje samo ne znam dali sam na pravom forumu za to. Malo sam trazio i vidio sam da je jedan stariji decko isto nesto pitao vezano za to pa se nadam da je to ok i u mom slucaju. Naime, jucer sam dozivio nesto cudno i ni sam valjda nisam jos svjestan sto se dogodilo. Imam 21 god, jaci decko,celav, na prvu bi se reklo "neki opaki" barem mi tako inace ljudi kazu. Jucer sam sa frendom otisao do njegovog ujaka ( inace ne izlazim zbog korone toliko) pa reko ajde, decko je normalan sigurno mu je i ujak simpa. Ispostavilo se da ga znam ovako iz videnja, mali grad.. On nas je naravno pocastio pivom i sve, ono opusteno smo razgovarali o svemu po malo bog zivot blabla.. u nekim trenucima kada je frend otisao na wc, lik me ono kao kroz "zajebanciju" probo primit za k***c. Prvo sam reagirao ajde ono lik se napio valjda je samo neki cudak. Kazem frendu kad dode ono doslovno kroz smijeh stari moj tvoj ujak me probo primit za k***c. On nije ni vjerovao jer je ovaj odma kao reagirao ono sto?ja? Ja inace mogu popit, fala bogu da mogu ,jer sam nakon 8 pivi ono tek lagano pod gasom nekim bio a on je ocito smatrao da cu ja vec bit malo opijeniji (tako meni to sada izgleda, mozda sam u krivu naravno). Popio sam svu pivu koja je tamo bila haha, on je rekao svom necaku ajde odi po jos par. Reko ajde oke, i kad je frend otisao on je poceo ono kao neko hrvanje i kroz zajebanciju je opet krenuo probavat me primit, u jednom momentu cak na sekundu i je, i nekako sam valjda iz straha prvo sam par sekundi samo ga odguravao i vec mi je u glavi bila ono scena tu bum ga sad nokautiro.. ali nekako sam se suzdrzao , primio ruke bacio ga sastrane i na njega i prigusio ga i reko ok jel dosta? gej nisam, kaj si lud? i on na to odgovori kao starog covjeka napadas.. vidi se da je lik ono alkic tezi i sve, ali kasnije se smirio samo sto nije priznavao frendu da me diro jer sam stalno govorio to ono daj koj vrag se dogada.. opcenito imam sranja u zivotu pa me nije mozda odma tolko pogodilo to, vjerojatno s vremenom hoce jer ni sam nisam svjestan kaj se desilo. Prvi puta kazem fala bogu da mogu popit alkohola, netko drugi bi zaspo i ko zna kaj bi bilo.. frend kasnije krenuo doma ja sam inzistirao da idem sa njime, i to je to.. Kaj mislite? kako sam poslje toga nekako bio outgoing vise iz straha da nesto jos gore nebude ne znam ni sam sta da mislim.. nisam se smrzo prvi puta u zivotu.. reagirao sam kako je i trebalo, ali se sada pitam sto dalje? razmisljam da ga tuzim, al stvarno ne zelim upletat starce u to, da mi tu doma dolazi posta vezana za to.. dovoljno imamo stresa doma i fakat nebi mjeso u to starce, ima li mogucnosti da se zaobilaze novosti da stizee na moju adresu doma i postoje li neki odvjetnici koji bi u ovakvim slucajevima bili free? Ne zanima me novac , dobro bi mi naravno doslo nesto jer sam tak i tak sav straumatiziran, ali za ovakve creepove bi rade da idu u zatvor i to je to.

Savjetodavna linija, za djecu

Dragi mladiću,
za početak ti želim zahvaliti što si nam se odlučio javiti i s nama podijeliti svoju situaciju. Htjela bih te pohvaliti što brineš o sebi i što si prepoznao važnost traženja pomoći u situaciji kada nisi siguran koje daljnje korake poduzeti kako bi se zaštitio.
Ako sam dobro shvatila, zajedno s prijateljem si otišao kod njegovog ujaka gdje ste se družili i razgovarali o različitim temama. Kažeš kako te, u trenucima kada prijatelj nije bio prisutan, njegov ujak pokušao par puta neprimjereno dodirivati i da je u jednom trenutku dotaknuo tvoj spolni organ. Naveo si kako si tada osjetio strah te da si ga odgurnuo i pokazao da ti takvo ponašanje smeta. Rekao si svom prijatelju što se događalo dok ste ti i njegov ujak bili sami, ali te prijatelj nije ozbiljno shvatio zbog toga što je ujak sve negirao.
U situaciji koju si opisao doživio si seksualno uznemiravanje. Seksualno uznemiravanje je oblik seksualnog nasilja i odnosi se na ponašanja koja mogu uključivati fizički dodir, neželjene seksualne komentare, prijedloge,šale i slično. Mladi koji nam se javljaju i koji su doživjeli seksualno uznemiravanje često navode da osjećaju strah, neugodnu, sram i krivnju zbog toga što se dogodilo. Naveo si kako još nisi svjestan što se točno dogodilo i pitam se kako si sada i koji ti se osjećaji javljaju. Važno mi je da znaš kako nisi kriv za to što se dogodilo i da ne zaslužuješ da se netko prema tebi ponaša na takav način. Naposljetku, napisao si kako nisi siguran što dalje i kako razmišljaš da ga tužiš, ali ne znaš kako bi cijeli proces izgledao.
Hrabri telefon je namijenjen djeci i mladima do 18 godina i njihovim roditeljima te smo educirani za pružanje pomoći u tom području. Međutim, postoje druga mjesta na kojima možeš dobiti odgovarajuću pomoć i podršku. Projekt građanskih prava Sisak ima besplatni pravni telefon koji ti može pomoći u tome da saznaš što s pravne strane možeš napraviti u ovoj situaciji. Možeš ih kontaktirati na broj 0800 200 098 radnim danom od 8 do 16 sati ili putem e-mail adrese pgp-sisak@crpsisak.hr. Također, naveo si kako uz ovo što se dogodilo, općenito doživljavaš dosta stresa u životu pa se pitam kako ti se čini da sa stručnom osobom razgovaraš o tome što se događa. Psihološki centar Tesa nudi različite usluge savjetovanja za mlade i odrasle. Kontakt telefona za psihološku pomoć je 01 48 28 888, a možeš im i poslati upit na e-mail psiho.pomoc@tesa.hr. Ako si iz Zagreba, unutar Psihološkog centra Tesa imaju i savjetovalište za mlade gdje savjetovanje može biti besplatno, ali je termin potrebno unaprijed telefonski dogovoriti. Ako si iz neke druge sredine, možeš tu informaciju podijeliti na navedenim kontaktima i zatražiti informaciju o nekom drugom savjetovalištu u koje se možeš javiti. Razgovor sa stručnom osobom može ti pomoći u pronalasku rješenja kako se nositi s ovom, ali i ostalim stresnim situacijama koje doživljavaš.
Još jednom bih se htjela zahvaliti što si nam se odlučio javiti. Vidim da se zaista trudiš informirati kako bi se zaštitio i htjela bih te potaknuti da u tome i ustraješ. Želim ti puno sreće!
Puno pozdrava šalje,
Hrabri telefon

Hana Hrpka, prof. psih.

Dragi mladiću,
za početak ti želim zahvaliti što si nam se odlučio javiti i s nama podijeliti svoju situaciju. Htjela bih te pohvaliti što brineš o sebi i što si prepoznao važnost traženja pomoći u situaciji kada nisi siguran koje daljnje korake poduzeti kako bi se zaštitio.
Ako sam dobro shvatila, zajedno s prijateljem si otišao kod njegovog ujaka gdje ste se družili i razgovarali o različitim temama. Kažeš kako te, u trenucima kada prijatelj nije bio prisutan, njegov ujak pokušao par puta neprimjereno dodirivati i da je u jednom trenutku dotaknuo tvoj spolni organ. Naveo si kako si tada osjetio strah te da si ga odgurnuo i pokazao da ti takvo ponašanje smeta. Rekao si svom prijatelju što se događalo dok ste ti i njegov ujak bili sami, ali te prijatelj nije ozbiljno shvatio zbog toga što je ujak sve negirao.
U situaciji koju si opisao doživio si seksualno uznemiravanje. Seksualno uznemiravanje je oblik seksualnog nasilja i odnosi se na ponašanja koja mogu uključivati fizički dodir, neželjene seksualne komentare, prijedloge,šale i slično. Mladi koji nam se javljaju i koji su doživjeli seksualno uznemiravanje često navode da osjećaju strah, neugodnu, sram i krivnju zbog toga što se dogodilo. Naveo si kako još nisi svjestan što se točno dogodilo i pitam se kako si sada i koji ti se osjećaji javljaju. Važno mi je da znaš kako nisi kriv za to što se dogodilo i da ne zaslužuješ da se netko prema tebi ponaša na takav način. Naposljetku, napisao si kako nisi siguran što dalje i kako razmišljaš da ga tužiš, ali ne znaš kako bi cijeli proces izgledao.
Hrabri telefon je namijenjen djeci i mladima do 18 godina i njihovim roditeljima te smo educirani za pružanje pomoći u tom području. Međutim, postoje druga mjesta na kojima možeš dobiti odgovarajuću pomoć i podršku. Projekt građanskih prava Sisak ima besplatni pravni telefon koji ti može pomoći u tome da saznaš što s pravne strane možeš napraviti u ovoj situaciji. Možeš ih kontaktirati na broj 0800 200 098 radnim danom od 8 do 16 sati ili putem e-mail adrese pgp-sisak@crpsisak.hr. Također, naveo si kako uz ovo što se dogodilo, općenito doživljavaš dosta stresa u životu pa se pitam kako ti se čini da sa stručnom osobom razgovaraš o tome što se događa. Psihološki centar Tesa nudi različite usluge savjetovanja za mlade i odrasle. Kontakt telefona za psihološku pomoć je 01 48 28 888, a možeš im i poslati upit na e-mail psiho.pomoc@tesa.hr. Ako si iz Zagreba, unutar Psihološkog centra Tesa imaju i savjetovalište za mlade gdje savjetovanje može biti besplatno, ali je termin potrebno unaprijed telefonski dogovoriti. Ako si iz neke druge sredine, možeš tu informaciju podijeliti na navedenim kontaktima i zatražiti informaciju o nekom drugom savjetovalištu u koje se možeš javiti. Razgovor sa stručnom osobom može ti pomoći u pronalasku rješenja kako se nositi s ovom, ali i ostalim stresnim situacijama koje doživljavaš.
Još jednom bih se htjela zahvaliti što si nam se odlučio javiti. Vidim da se zaista trudiš informirati kako bi se zaštitio i htjela bih te potaknuti da u tome i ustraješ. Želim ti puno sreće!
Puno pozdrava šalje,
Hrabri telefon