Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

5 pitanja...

Visnja

Pozdrav…imam malo dijete staro mjesec I pol..pa bih vas pitala nekoliko stvari:
1. dijete je na prsima, samo se mlijekom hrani. Koliki je normalan mjesecni napredak u kilazi?
2. Malo kasljuca..2-3 puta na dan..kod koje ucestalosti kaslja bih ga trebala voditi dr-ici.
3. Po licu, celu i ispod vrata ima osip …da li je to ciscenje ili bi moglo biti nesto drugo.
4. Pedijatrica je na savjetovalistu dala vitamin d da pije, 5 kapi na dan..a ja pijem prenatal za trudnice I dojilje ( one zadovoljavaju moju potrebu za d vitaminom 100 %) ..posto dijete doji da li je njemu onda uz kapi to prevelika kolicina d vitamina…
5. Da li mu treba davati caj ili vodu.

Hvala najljepsa…I sve najbolje u 2003 godini…

Dr. Darko Richter

Odgovori redom Vaših pitanja:
1. prosječno 600 g mjesečno tijekom prvih 6 mj (malo više u početku, malo manje pri kraju tog razdobalja);
2. samo iz groba se ne kašlje, a za doktora bi bio slučaj davljenja ili povraćanja u kašlju, kašlja u snu, sl.
3. morate nam poslati sliku tog osipa, stvarno je nemoguće filizofirati na daljinu;
4. nije;
5. ako se normalno doji, ništa mu drugo ne treba, tek kada prijeđe na gušću hranu treba mu dodatna voda; voda je zakon, ne čaj, ali trebala bi biti prokuhana ili na drugi način bakteriološki čista (iz boce, ali ne mineralizirana); u slučaju bolesti, ako slabije jede, također mu treba više vode (npr. u temperaturi), pa je onda i treba ponuditi.