Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

afte

visnja71

Molila bih savjet, djevojcica od 10 godina ima cesto afte u ustima, bolne su i velike, trenutno ima blizu usnice i to joj jako smeta kod govora jer joj po zubicima struze, moje pitanje je kako joj ublaziti bol i zbog cega se to tako cesto pojavljuje?

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatn oima veze s počpetkom puberteta, tako se barem misli. Treba uzeti virolex ili Aciklovir ili Zoviray mast i gel za usta (sve isti lijek).

visnja71

hvala

Dunja

Dobar vecer, moj 3.5 godisnji sin vec drugi puta ima afte, prvi puta prije nekoliko mjeseci puna usta, sada samo tri. Do sada sam "lijecila" ROJAZOL® oralni gel (miconazolum) gelom po telefonskom (?!) naputku medicinske sestre kod naseg pedijata, znaci dr nista nije imao s tim. Preporucate li i nama ove lijekove koje ste naveli? hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Ne, već ako išta, onda ono isto što sam napisao u ovom postu gore.

honey21med

Pozdrav
Imam vec vise od godinu dana afte u ustima. Neznam vise sta da radim,probala sam sve. Jedino sto nisam probala je prestat pusit ali koliko ja znam pusenje nema veze sa aftama. Nemogu vise tako naprijed jako me boli nemogu ni jesti. Molim vas za bilo kakav savjet i pomoc stvarno neznam zbog cega mi to dolazi. Trudim se hraniti sto zdravije. Hvala na pomoci

Darko Richter, dr. med.

Koliko imate godina?
Reći ću vam diferencijalnu dijagnozu afti u pedijatriji: 1. Helicobacter pylori infekcija, 2. celijakija, 3. morbus Crohn, 4. Behcetova bolest, 5. inhalacije, osobito iz neke naprave, uključujući i duhanskog dima iz, npr. muštikle ili lule, 6. idiopatske.

nena281

Poštovani doktore, molim Vas žurni odgovor. Majka sam djeteta sa cerebralnom paralizom. Zbog niza neuroloških teškoća ( redovito smo pacjenti bolnice Goljak), do sada mu je odgađano docijepljivanje protiv ospica( MPR). Sada su mu nalazi eeg-a stabilni i u postupku smo da bude docijepljen. Prvu dozu cjepiva je primio sa godinu dana i nije bilo nuspojava. Sutra trebamo ići na cijepljenje, međutim danas su mu se aktivirale afte( inaće im je često sklon). Cijelo ljeto je bio zdrav i po preporuci liječnika, smo čekali da se oporavi od školskih stresova kako bi mu organizam bio spreman za cijepljenje. Inače be slabijeg imuniteta pa smo planirali docijepiti se prije nego krenu školske viroze. S obzirom na njegov neurološki status bojim se nuspojava i da mu se neurološko stanje ne pogorša zbog sada prisutnih afti. Djete ima 12 godina. Dakle, moje pitanje je : cijepiti sutra ili čekati da afte prođi i dijete se oporavi?Molim Vas što brži odgovor. Neuropedijatrica nam je trenutno na godišnjem odmoru pa se nemam s kim konzultirati.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da nema potrebe žuriti, pričekajte da se afte povuku.