Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

alergija i dojenje

leonarda

Štovani,

imam 29 godina ,u prvoj trudnoći (prije devet godina) sam postala alergična na pelud trave ,stabala i korova ,a ponajviše na ambroziju ,ukupni ige mi se kreće oko 120-140 ,u trudnoći kao ni sada nisam pod nikakvom terapijom
Imam bebu staru 20 dana koju isključivo dojim ;poslje podoja spava 3-4 sata i dobiva na težini

Zbog alergije me zanima da li smijem dojiti i ima li ikakvih razloga za zabrinutost zdravlja bebe -zbog alergije na ambroziju koja je počela cvjetati s obzirom na tegobe koje mi se počinju javljati glavoboje,curenje nosa,kihanje,naticanje očiju

Što mi savjetujete??

unaprijed hvala

Dr. Darko Richter

Savjetujem vam da i dalje dojite, što duže - to bolje (neki minimum je 4-6 mj., razumni produžetak do 12 mj., a tko može duže - i do 24 mj.). Dijete muže naslijediti slkonost alergijskom reagiranju i samo razviti alergiju, no vi po tom pitanju ne možete učiniti mnogo. Stoga ne treba brinuti o onome na što se ne da utjecati. Vaše trenutne smetnje zahtijevaju svoju uobičajenu terapiju, no niti ona, niti smetnje same po sebi, ne utječu na neku djetetovu potencijalnu alergičnost. Puno se priča o prevenciji alergije, i možda ćete čuti mnogo raznih ideja, ali vam odgovorno i kao dosta dobro upućeni alergolog želim poručiti da, osim što dužeg dojenja i izbjegavanja izlaganja duhanskom dimu, dan-danas još nemamo efikasne strategije za prevenciju alergija u rizične djece (rizično je npr. i vaše dijete, zbog činjenice da u užoj obitelji postoji jasna alergija).