Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

ALERGOLOŠKI TEST

Katica

Poštovani dr. Richter!

Čula sam da postoji alergološki test - ''PATCH'' test. Navodno, je to test koji se ne provodi ''pikanjem'', nego u obliku ''flastera''.
Najljubaznije Vas molim, da mi odgovorite da li je informacija točna i da li se takva vrsta alergološkog testiranja provodi kod nas, te u kojoj ustanovi? Naime, moje dijete ima tri godine i trebao bi napraviti alergološki test.
Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Dr. Darko Richter

Postoji relativno novi način testiranja, tzv. "allergy patch test". No, to nije zamjena za "prick" test, već nadopuna, radi bolje dijagnostičke specifičnosti. Naime, ako se u djeteta s atopijskim ekcemom (neurodrmitisom) ustanovi u "prick" testu alergija na mlijeko (ili jaje, ili što drugo), tada se dopunskim "patch" testiranjem može dijagnoza potvrditi i k tome ustanoviti da dotična hrana uzrokuje kasna, a ne (samo) rana, kožna pogoršanja (tj. da se nakon uzimanje te hrane pogoršava sam ekcem tijekom nekoliko dana, a ne da neposredno od hrane nastupi neki osip ili urtikarija koja bi brzo prošla). "Patch" test može na taj način zamijeniti oralni provokacijski pokus, tj. provjeravanje da li uzimanje hrane doista pogoršava stanje djetetove kože. "Allergy patch test" u nas još ne radi nitko. Dakle, to je test koji u ispitivanju alergija koje uzrokuju atopijski ekcem može eventualno zamijeniti kasniji oralni provokacijski pokus, ali se do njega može doći tek prethodnim screeningom pomoću "prick" testa.