Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bakterijske infekcije

mama Jaca

Poštovani,
imam 3,5 godišnjeg sina koji je u 2 god. bio tri puta u bolnici:
1.) dijagnoza: Bronchopnemonia, izoliran streptokok pneumonie u nosu ( u 1.mj. 2008.)
2.) dijagnoza: Bakterijemija, CRP: 289, SE 122/130, L 26,2, bez izolirane bakterije ( u 11.mj. 2009.)
3.) dijagnoza: Bakterijske infekcije nespecificiranog mjesta, izoliran H. influenze, CRP 241, L 21,5 (prošlog tjedna): Sva tri puta liječen je u bolnici
Ceftriaksonom. U 12.mj. 2009. cijepili smo ga s Prevenarom te je drugu dozu Pneumo 23 trebao dobiti za 2.mj., no tada je dobio vodene kozice.
Danas je nakon šeste terapije završeno s Ceftriaksonom i pedijatrica iz bolnice mu je napisala još terapiju Klavocinom. Naša pedijatrica je rekla da mu ona to ne bi dala, jer su nalazi uredni ( CRP 17,3, L 14,1), a da je dijete prije 3 tj. popilo Silapen zbog upale grla. Zatim prošli tj. pio je 5 dana Zinat koji nije djelovao, te mu je nakon 5 dana promijenjen antib. i dan Klimicin kojeg je povraćao.
Pitanja:
1. Smatrate li da mu je potrebna terapija Klavocinom?
2. Kad bih ga mogla cijepiti?
3. Bi li mogli učiniti neki dodatni pregled?
Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

1. Smatrate li da mu je potrebna terapija Klavocinom? NE.
2. Kad bih ga mogla cijepiti? ODMAH.
3. Bi li mogli učiniti neki dodatni pregled? PREGLED KLINIČKOG IMUNOLOGA, NPR. MENE, + određene pretrage. Možete doći četvrtkom od 10-14 h na Rebro. Prethodno mi javite na mail: bibice@live.com

mama Jaca

Poštovani, zahvaljujem na Vašim prethodnim savjetima.
Naša pedijatrica tražila je dodatne pretrage te su danas gotovi nalazi:

K- ERITROCITI 4,34 S-ŽELJEZO 17,7
K-HEMOGLOBIN 124 S-UIBC 41,3
K-HEMATOKRIT 0.373 S-TIBC 59,0
MCV 85,8 S-ZS 0,30
MCH 28,5 CRP 2,7
MCHC 332
K-LEUKOCITI 12,1
segmentirani 21,9
Eozinofilni 1,6
Bazofilni 0,0
Limfociti 69,6
Monociti 6,9

TROMBOCITI 532

PROTEINI ukupni proteini: 81,0 g/l frakcija
alb/glob: 1.64 Albumin 62,1 Alfa 1 2,4 Alfa 2 14,0 Beta 9.2 Gama 12,3
S- imunoglobin G 10,25
S- imunoglobin A 2,95
S-imunoglobin M 2,00

Molim Vas za Vašu interpretaciju nalaza.

Darko Richter, dr. med.

Značajno je povišen IgA, a to bi moglo ukazivati na hiper-IgD sindrom.
Za to biste ipak trebali doći do mene, da se pokuša, ali baš u samom napadu temperature, uzeti urin i odrediti mevalonat u njemu, te uzeti krv za IgD (ovo potonje može i izvan napada, tj. bilo kada).
Napadi temperature, u ovom sindromu, nisu povezani s bakterijskim infekcijama, već su izraz autoimunosne disregulacije, i mogu sepokušati kupirati kortikosteroidima, dakle lijekom koji se nikakone daje kod bakterijskih infekcija.
Hiper-IgD isndorm je u ovom času samo "osnovana sumnja".

mama Jaca

Ovo zvuči strašno. Možete mi pojasniti o kakvom se sindromu radi?

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu, jer se radi o osnovanoj sumnji. Svatko je nevin, dok mu se ne dokaže krivnja.
Tako i ovdje, mora se sumnja potrediti, ili opovrgnuti.
Možete malo gledati po internetu "hyper-IgD syndrome".

mama Jaca

Pedijatrica nam je danas rekla da su nalazi u redu. Vi ste rekli da mu je Ig A značajno povišen( 2,95), no na nalazu su referentne vrijednosti 0,96- 3,30; dok mu je Ig M( 2,00), a na nalazu 0,4-1,6. Ne znam vrijede li te referentne vrijednosti i za djecu i je li se naša pedijatrica zabunila?

Darko Richter, dr. med.

Ja se nisam zabunio.