Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

beba problem s jelom

hisfishy5

Postovani,

roditelji smo djecacica koji ubrzo puni 2 mjeseca, roden carskim rezom, apgar 10/10, porodajna tezina 3160 g, 49 cm, otpusten sa 2930 g. Trenutna tezina oko 5200 g, narastao 7 cm. U pocetku je dojen+formula, trenutno je na nan ar formuli zbog tihog refluksa.
Problem je sljedeci, prije 2 tjedna je pri obrocima poceo jako bljuckati, kao da ne moze gutati, izvijao se, grcio. Takoder mu je svako ujutro nos zacepljen, ne moze disati pa ga ocistimo i usisemo. Nos se spontano rascisti tokom dana. Zbog navedenih problema smo otisli pedijatru, on ga je izvagao i rekao da napreduje fantasticno (300 g) u tjedan dana i da su pluca cista. Uradena mu je krvna slika i urinokultura, oboje uredni (urin 10*3-10*4, mijesana flora).
Medutim nas sin jede jako malo po obroku, nekad je to 60,70 ml, rijetko 120. Ima oko 7 obroka dnevno. Hranjenje nekad zna trajati i po 1 h, podrignemo ga, pustimo da odmori i sl. Budan je do 2 ujutro i onda dugo spava, mi ga budimo za jelo, sto nekad uspijemo nekad ne. Kad ne uspijemo onda pojede mali obrok od 60 ml. Sveukupno u danu pojede od 700-800 ml. Ono sto nas zabrinjava je da je on sve tezi, a kolicina koju pojede stagnira. Procitala sam da bi ona trebala iznositi 150 ml po kg. Je li to tocno? i da li je tocno da od 3 mj ona iznosi 120 ml po kg? Zbog cijele situacije smo jako zabrinuti jer se pitamo kako ce nas sin napredovati kad djeca njegove dobi jedu vec 150 ml po obroku....Da napomenem, prije mj dana je bio na pregledu gastroenterologa i dr je zakljucila da je sve u redu, da je refluks vjerojatno fizioloski (ucinjen je ultrazvuk). Dijete je dobrog opceg stanja, veseo medutim cim pojede 50 ml on se pocne izvijati, grciti, micati rukicama. Onda ga podrignemo sto nekad uspijemo nekad ne. Nakon toga nekad kroz plac pojede jos malo. Kao da ima grceve. Je li moguca intolerancija na lakzotu ili kravlje mlijeko ili se radi o obicnim dojenackim kolikama? Savjetujete li nam koje pretrage ili da zasad pustimo ovako? Hvala Vam najljepsa

hisfishy5

Zaboravila sam napomenuti da je jedan od glavnih problema, pored grceva, njegov ritam spavanja i budnosti. On tesko zaspe, oko 2,3 ujutro i spava do 3 popodne. Pocne se migoljiti u krevetu od gladi oko 7 ujutro, medutim nos mu bude strasno zacepljen i grlo puno sline i slajma i unatoc ciscenju smeta mu pri jelu pa nakon 6 h nejedenja zna pojesti samo 100 ml. Iduca dva hranjenja jako malo pojede, dok se ne razbudi totalno u popodnevnim satima. Takav ritam traje vec 2 tjedna. Kako ga naviknuti da legne ranije, spava preko noci i budi se u neko normalno vrijeme? Ili previse ocekujemo od tako male bebe? Koristimo espumisan i bio gaia kapi kao pomoc grcevima no zasad ne djeluju. Hvala Vam

hisfishy5

Samo bi jos htjela dodati da je on obicno gladan svaka 3 h (osim kad spava), jako place kad je gladan tako da je nemoguce fulati signale. Medutim nakon sto pojede odredenu kolicinu, krece to izvijanje i nemir, hoce jesti ali ne moze. Nismo za prisiljavanje na jelo, trudimo se imati zdrav odnos prema tome medutim svjesni smo da se radi o maloj bebi. Ako ga ne probudimo ujutro, on nece nista pojesti do popodneva i dnevni total ce biti oko 500 ml samo. Zato ne znam sto ciniti da sve bude optimalno za njega a opet da ne stekne averziju

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve što opisujete se uklapa u sliku izraženijih dojenačkih kolika. Najvažnije je da napreduje na težini, očekivano 20 g prosječno po danu. Ne može se isključiti alergija na bjelančevine kravljeg mlijeka. Preporučam napravite analizu stolice na krv, ako je pozitivna zasigurno će trebati uvesti neku od specijalnih formula (mogu se pisati na recept nakon preporuke bolničkog pedijatra). Za sada umjesto BioGaia kapi preporučam probiotske gljivice (Saccharomices Boulardii - ima više preparata na tržištu). Problem sa spavanjem se sada ne može rješavati. Ako počne stagnirati na prirastu težine preporučam kontrolu gastroenterologa.

hisfishy5

Postovani doktore, hvala na odgovoru. Suprug se cuo i telefonski s Vama. Nakon upornih grceva, presli smo na Novalac ac formulu (kombiniramo s it). Beba je prihvatila Novalac formulu, medutim kolicine koje pojede su i dalje izmedu 700-800 ml. Ima 5.5 kg. Dobio je 490 g u 3 tjedna. Da li je prirast u redu? On jednostavno ne zeli vise pojesti, cak i u periodu dana kad nema toliko grceva. Ima 6 obroka. Dobrog je opceg stanja, motoricki super, smije se i veseo je. Prikupljamo stolicu za analizu. Smatrate li da trebamo ici u neke daljnje obrade ili je zasad u redu ovaj prirast? Iduca kontrola nam je 29.9. i tad ce biti izvagan
Hvala vam puno na vremenu

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prirast na težini je uredan, za sada samo treba pratiti stanje.