Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

KKS 6-mjesecnog djeteta - Neutropenija?

Anna1122

Postovani,

Molim vas misljenje o nalazima za 6mjesecno musko dijete. Ukazuje li navedena niska vrijednost neutrofila na potencijalnu neutropeniju i koji bi bio minimum normalne razine neutrofila u krvi za dijete ove dobi?

(K) Eritrociti 4.51
(K) Hemoglobin 126
(K) Hematokrit 0.370
(K) Leukociti 8.82
(K) Trombociti 314
(K) Neutrofilni granulociti (aps) 0.97
(K) Limfociti (aps) 6.75
(K) Monociti (aps) 0.53
(K) Eozinofili (aps) 0.31
(K) Bazofili (aps) 0.25
(K) Neutrofilni granulociti (%) 11
(K) Limfociti (%) 77
(K) Monociti (%) 6
(K) Eozinofili (%) 4
(K) Bazofili (%) 3

Diferencijalna krvna slika (%):
(K) Nesegmentirani granulocit 1
(K) Segmentirani granulocit 9
(K) Limfocit 80
(K) Monocit 5
(K) Eozinofilni granulocit 3
(K) Bazofilni granulocit 1
(K) Plazma stanica 1

Unaprijed hvala!

Mama od Lovre

Pozdrav doktore, molila bih Vas da mi protumačite nalaz KKS
Naime dječak u razmaku od mjesec dana 2 puta dobio crijevnu virozu koju doktori pretpostavljaju.. Simptomi su bili povraćanje i temperatura , bez proljeva pa smo za svaki slučaj išli izvaditi nalaze
Leukociti 9,8 (6-16)
Neutrofil.granulociti 2,8 (2-7,5)
Limfociti 5,9 (2-6,60)
Monociti 0,6 (0,22-1,51)
Eozinofil.granulociti 0,5 (0-0,70)
Bazofil.granulociti 0,06 (0-0,2)
Neutrofil.granulociti 29 (50-75)
Limfociti 60 (18-60)
Monociti 6 (5-13)
Eozinofil.granulociti 5 (0-6)
Bazofil.granulociti 1 (0-2)
Eritrociti 4,01 (4-5)
Hemoglobin 105 (109-138)
Hematokrit 0,30 (0,320-0,404)
Prosječni volumen eritrocita 74,8 (73,8-89,4)
MCH 26,2 (24,3-29,2)
MCHC 350 (300-350)
RDW-CV 12,3 (11,9-16,2)
Trombociti 411 (150-450)
Trombokrit 0,4 (0,15-0,32)
Prosječni volumen trombocita 9,7 (6,9-11,3)

Da li su nalazi u redu s obzirom na virozu i imate li neki savjet ako treba još koja pretraga ?
Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Anna1122: nalazi su uredni - odgovaraju normalnim vrijesnostima za dob djeteta. Ako dijete nema nikakvih simptoma rutinska kontrola krvne slike se preporuča kada navrši 12 mjeseci.

Mama od Lovre: nalaz krvne slike je u skladu s virusnom infekcijom. Ovdje je niža vrijednost hemoglobina pa preporučam kontrolu krvne slike. Ako je vrijednost ispod 110 g/L preporučam nadoknadu željeza.

Mama od Lovre

Hvala doktore na odgovoru, svakako ćemo uskoro ponoviti nalaze da vidimo hemoglobin... Sad me još samo zanima koliko dugo može trajati blago povišena temperatura od zubića ako uopće može biti temperatura od zubića.. Dječak uskoro 8mj već danima ima temperaturu koja ide najviše do 37,9 mjerena rektalno.. Ali varira u toku dana od 37,2 do 37,9..nikako nejde ispod 37..to traje već tjesan dana
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Do 38,0 C u guzi je normalna pojava, naročito ako je dijete aktivnije ili toplije odjeveno.

Anna1122

Postovani doktore,

Sada nakon 6 mjeseci krvna slika izgleda sljedece:

(K) Eritrociti 4.52
(K) Hemoglobin 123
(K) Hematokrit 0.370
(K) Leukociti 10.1
(K) Trombociti 274
(K) Neutrofilni granulociti (aps) 0.80
(K) Limfociti (aps) 7.90
(K) Monociti (aps) 0.6
(K) Eozinofili (aps) 0.7
(K) Bazofili (aps) 0.1
(K) Neutrofilni granulociti (%) 8
(K) Limfociti (%) 79
(K) Monociti (%) 6
(K) Eozinofili (%) 7
(K) Bazofili (%) 1

Obzirom da nam uskoro slijedi MMR cjepivo i polazak u vrtic, smatrate li da su navedene nize vrijednosti neutrofila i vise vrijednosti limfocita uredne za dob djeteta?

Djecak je u ovih godinu dana samo jednom bolovao od viroze pracene temperaturom i upaljenim grlom.

Hvala Vam!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Neutrofilni granulociti su niski, dobro je što su iznad 0,5 što bi bila granica visokog rizika za teške bakterijske infekcije. DObro je što su i vrijednosti crvene krvne slike i trombocita u granicama normale. Potrebna je kontrola a ako se javljalo i u prethodnim nalazima treba konzultirati imunologa ili hematologa. Do tada ne preporučam cijepljenje MMR cjepivom. Pneumokokno cjepivo može primiti.

Anna1122

Hvala Vam doktore! Svakako cemo tako i napraviti.

Jos jedno pitanje - smatrate li da bi bilo sigurno za dijete krenuti u jaslice ovu jesen ili bi trebali pricekati poboljsanje situacije i MPR cjepivo?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučam da se pričeka normalizacija nalaza prije polaska u kolektiv a tada će se moći i cijepiti protiv MMR-a.