Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bolest purpura

Nataša

Možete li mi nešto više reći o tzv. bolesti purpura, naime tako su mi u bolonici rekli da se zove.
Radi se o tome da su dječaku od 5 godina počeli bolovi u nogama, tj. nema snage da stoji na njima, i to samo u večernjim satima, otiču mu samo do koljena i pojavljuju se crvene točke, kao podlivi.
Dijete je hospitalizirano ali bih ja voljela znati nešto više o toj bolesti, koliko je opasna, što preporučujete i sl., jer su liječnici pomalo škrti na riječima.

Dr. Darko Richter

Ima dijagnozu, ima svoje liječnike, i ima svoje mamu i tatu, pa ja ne vidim puno razloga da o tome s vama puno pričam. U najkraćem, radi se o vaskulitisu, jednoj vrsti reumatske bolesti, koja napada kožu, zglobove, crijevo i bubreg. Uglavnom je benigna, a prognozu određuje afekcija bubrega. Bolest se zna smiriti, pa za par tjedana opet buknuti, i tada je prognoza lošija, jer obično bude zahvaćen i bubreg. Mišljenja o liječenju nisu skroz ujednačena, neki puštaju bez terapije, drugi bi davali kortikosteroide. Ja sam za ove potonje.

željko2512

Imam 37 godina. Inače imam češće upale krajnika. Unatrag tri tjedna dijagnosticirana mi je bolest Purpura henoch-schonlein, bolest je počela manjim bolovim u zglobovima i crvenim osipom po nogama, a kasnije bolovima u trbuhu i jakim bolovima u zglobovima (koljenima, laktovima), te bolovima u mišićima. Nakon nekoliko dana bolovi u trbuhu su se smirili da bi se opet pojavili za 6 dana. Od pojave prvih simptoma do ostanka u bolnici prošlo je 4 dana, a u bolnici sam ostao ukupno 17 dana u dva navrata, obzirom da sam nakon 8 dana pušten ali mi se stanje pogoršalo, te sam drugi puta ostao 9 dana. Trenutno sam kod kuće, uzimam medrol i nexium. Osip mi se vraćala u bolnici u nekoliko navrata, a sada se vratila i kod kuće. Molim za pomoć i savjet. Na koji način uz lijekove da se liječim, dali dijeta pomaže u liječenju, dali se smijem kretati, koliko je opasnija bolest kod odraslih osoba, dali je poželjno vađenje krajnika obzirom na česte upale, te dali je bolest moguće u potpunosti izlječiti?

Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne bih se htio petljati u internu medicinu, makar je bolest prisutna i u pedijatriji. Ali, ne znam da li ima isti tijek i intenzitet u internoj. Međuti, par detalja vam mogu rećI. Kretanje da, ili ne, ovisi o vama. Ja bih mirovao u aktivnoj fazi. Krajnici ne igraju tu nikakvu ulogu. Teškio da se m ožete izliječiti, ali bolest može sama remitirati, tj. popustiti do nevidljivosti. Ali i ne mora.

kremenko225

Zelio bi vam se obratiti zato sto i ja imam problema sa purpurom.Naime prije 3 mjeseca primjetio sam da mi se pojavljuju tackice na polnom organu.Mislio sam da se radi i pucanju kapilara i nisam puno obracao paznju.Medjutim poslije mjesec dana kada sam vidio da su se pojavile nove odlucio sam da se narucim kod dermatologa.Ustanovljena je dijagnoza "Purpura d.69.0 ".Uradio sam nalaze SE,KS,DKS,Trb.,urin,kreatinin i sve je bilo ok, to jeste nalazi su bili uredni.I dalje mi se pojavljuju te tackice pa ne znam ni sam sta radim, koristim kremu Panthenol i Hydrocortison ali nema nikakvog poboljsanja.Da li bi mi preporucili da uradim dodatne nalaze ili da se mozda narucim kod urologa posto mi je urin malo tamniji (tako mi djeluje) i nekada me pecka poslije mokrenja.Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučujem da se javite nefrologu. Uzimajte redovito C vitamin 2x 500 mg desetak dana i vidite da li ima koristi. Ne bi bilo loše da se napravi i koagulogram (testovi zgrušavanja krvi), jetreni enzimi, urin, urinokultura i pregled stolice na skriveno krvarenje (prije davanja stolice 3 dana ne treba jesti meso i mesne prerađevine - možete jesti jedino pileća prsa i bijelu ribu). Tek kad predate stolicu na analizu počnite s uzimanjem C vitamina.

kremenko225

Koristim vec 8 dana vitamin C i sve tackice su se povukle, i za sada mi se ne pojavljuju nove.Interesuje me kada ispijem vitamin C (10 dana) da li bi trebao i dalje da koristim u obliku sumecih, ili da nastavim piti vitamin C u boliku tableta jos par dana ?? Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Možete nastaviti još esetak dana, no pretrage treba obaviti ako još niste...

Laura26

Heii. Ovako imam par pitanja u vezi purpure henoch schonlein pa bi vas molila ako bi mi mogli pomoći. Imam 14 godina i bila sam tjedan dana u Varaždinskoj bolnici na pedijatriji zbog crvenih točkica koje sam primjetila na tijelu. Tamo su mi obavili sve pretrage i sve je bilo u redu jedino što sam imala krvi u urinu pa su me poslali na Rebro u Zagreb tamo sam bila na biopsiji bubrega i nalazi su isto pokazali da je sve normalno ,ali kada sam došla doma iz bolnice točkice su se počele sve češće pojavljivati i počela sam osjećati bol u zglobovima i trbuhu. Te točkice imam i po rukama pa me zanimalo imali li kakav lijek za to jer ja stvarno nebi htjela poći u školu sa takvim rukama.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Savakako se javi na kontrolu u bolnicu u Varazdinu, nije dobro sto imas bolove u zglobovima i trbuhu!