Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

cijepivo

saša

Poštovani,
Molim vas da mi ukratko pojasnite koliko su danas djeca ugrožena od meningokokne sepse, odnosno meningitisa te postoji li adekvatno cijepivo protiv te bolestii. Nekoliko puta, u raznim dnevnim listovima, čitala sam koliko je to opasna bolest, uglavnom smrtonosna, te sam jako zabrinuta kao majka dvoje dijece ispod tri godine starosti. Prošle godine, u Jutarnjem listu, čak je i Prof Beus izjavio da se više boji meningokoka nego gripe , a pošto Cybermed nema portal za infektologe, obraćam se vama za savjet. Iskreno rečeno, najradije bih već sutra otišla na cijepljenje.Nikako mi nije jasno ako je to toliko opasna bolest i ako je u populaciji čak 1o ili više posto kliconoša, zašto se djeca ne cijepe? Nadalje, da li se cijepi medicinsko osoblje? Gdje se mogu informirati o mogućem cijepljenju?
Unaprijed zahvalna

Dr. Darko Richter

Za sada nema adekvatnog cjepiva za djecu mlađu od dvije godine, a upravo je taj uzrast u najvećoj opasnosti. Ipak, meningokokne su bolesti relativno rijetke, vjerojatno ne više od par desetaka slučajeva godišnje u Hrvatskoj, no onaj tko ih dobije sigurno ima drugačije mišljenje - tj. za njega je to krajnje neugodno, nerijetko smrtonosno. O eventulanom cijepljenju možete se obavijestiti u Gradskom zavodu za javno zdravstvo, Mirogojska 16, Zagreb, Služba za epidemiologiju. Napominjem da ima nekoliko serotipova meningokoka, i nekoliko različitih sastava cjepiva (MENCEVAX, MENIMUNE, itd.), pa ćete tamo dobiti savjet kojim od raspoloživih cjepiva biste dali cijepiti svoju djecu.