Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cijepljenje protiv gripe 2022.

ReginaPhalange

Poštovani,

ima li smisla u ovom trenutku cijepiti osmogodišnjaka protiv gripe ili je prekasno s obzirom da je ožujak?
Koliko vidim na portalima spominje se mogućnost produljenog kolanja virusa, čak do ljeta, a također se navodi da stručnjaci nisu sigurni koliko je ovogodišnje cjepivo djelotvorno protiv aktualnog soja.
Dječak je prebolio koronu u prosincu te je krajem siječnja imao respiratornu virozu- nije potvrđeno kakav je virus u pitanju, temperatura je išla do 39.5, 3 dana te se nakon toga postupno smanjivala uz malaksalost, glavobolju, grlobolju i uvećane limfne čvorove na vratu.
Ukoliko je to bila gripa, može li cjepivo naštetiti?
Cijepljen je prije 2 godine s 2 doze, treba li sljedeće cjepivo također ići u 2 doze ili bi trebao primiti samo jednu?

Unaprijed zahvaljujem,

Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Cijepljenje protiv gripe sada više nema smisla jer se nakon cjepiva zaštitnost razvija nakon nekoliko tjedana. Ako se ipak cijepi a imao je gripu, cjepivo ne može naškoditi. Dovoljna je jedna doza.