Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

čišćenje od hormona

sanda

Poštovani doktore,
Moja djevojčica je stara jedan i pol mjesec i unazad nekoliko dana na licu su joj se pojavile crvene točkice koje nakon nekog vremena izbljede a koža na tim mjestima ostaje hrapava. Također, iznad obrva i ispod nosića koža je hrapavija i prekrivena žutim ljuskicama. Da li je riječ o čišćenju od majčinih hormona ili se radi o nečem ozbiljnijem. Kakav tretman predlažete? Unaprijed hvala na Vašem odgovoru?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Sanda, nije jednostavno odgovoriti na Vaše pitanje jer koža zahtijeva direktan uvid u promjene. U novorođenačkoj dobi (a ponekad i u drugom mjesecu života) moguće su kožne promjene kao odgovor na prenesene majčine hormone u trudnoći. To je vjerojatno ono što Vi nazivate čišćenjem od majčinih hormona. Pojava je bezopasna i prolazna i ne zahtijeva liječenje. Međutim, prema Vašem opisu, a i prema vremenu u kojem su promjene nastale, najvjerojatnije se radi o seboroičnom dermatitisu koji može biti prolazan, ali i uvod u ozbiljnije kožne bolesti. Stoga, iako je rano za prognoze (dalekoročne, pa i kratkoročne) i premda nema nikakvog razloga za zabrinutost, ipak bih Vam savjetovala pregled dermatologa, ako je moguće, pedijatrijske orijentacije kako zbog liječenja, tako i zbog praćenja djeteta. U Zagrebu je Klinika za dermatologiju na Šalati (centrala: 4552 333). Srdačno Vas pozdravljam.