Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cjepivo

mama

Poštovanje, moje je osmogodišnje dijete odmirovalo 5 tjedana zbog infektivne mononukleoze a početkom svibnja dobilo gnojnu anginu (terapija 10 dana silapena). Čeka nas Mo-Pa-ru krajem mjeseca, pa me zanima bi li bilo uputnije pričekati da organizam, laički rečeno, "dođe još malo k sebi" jer se bojimo mogućih komplikacija s obzirom na prisutnost Epstein Barra i iscrpljenost od bolesti. Hvala.

Dr. Darko Richter

Da li je organizam, nakon tih bolesti, pri sebi ili ne, vidi se klinički. Ako je dijete zdravo, nema kontraindikacija za cijepljenje MPR. EBV je prisutan kod aposlutne većine osoba u populaciji, i u tome nema po sebi nikakve kontraindikacije za cijepljenje, planinarenje, i druge aktivnosti.