Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

crveno uho

lukrecija

Poštovani,

majka sam dvogodišnjaka,koji vrlo često (svaki dan, bar jednom) već nekih mjesec dana, ima crveno desno uho. Uvijek je to desno uho, samo su varijacije u površini crvenila. Nekad mu pocrveni samo donja polovica, nekad samo gornja ili cijelo. Postepeno se to crvenilo pojačava, dok ne prijeđe u blago plavičastu boju. Traje to obično sat,dva i onda polako blijedi ka normalnoj boji. Ne žali se on na nikakove bolove u uhu, niti je to povezano sa izlaskom iz kuće, ili spavanjem.
Ne mislim da je to nešto strašno, ali svejedno me zanima, ako mi netko želi i može odgovoriti što bi to moglo biti, odnosno zbog čega se to događa?
Eh, da. Još jedno pitanje...
Da li je normalno da tako malom djetetu smrdi iz usta?!?!(najgore je u jutro)
Peremo mu zube dva puta dnevno.

HVALA PUNO!!!

Dr. Darko Richter

To što se opisali s uhom te neugodni dah iz ustiju (fetor) nisu normalne pojave. Što se tiče fetora, mogu biti konkretniji u toliko da vam mogu reći da se često radi o gnojnim procesima u ustima (zub? nepce?) ili ždrijelu(krajnici, stijenka ždrijela, kadikad i sinusi). Ne i bilo zgorega da posjetite otorinolaringologa. Njemu možete ujedno povjeriti problem s uškom, koji mi je nešto manje jasan, no može se raditi npr. o ekcemu, ili vaskularnoj preosjetljivosti na hladnoću (Raynaudov fenomen), a možda nije ništa ozbiljno.

Jasminka

Kod moga trinaestomjesecnog sina, takodjer se jako cesto zacrvene usne skoljke, nekad jedna,nekad druga i to samo od sebe prodje. Mozete li nesto vise kazat o Raynaudovom fenomenu? Ja sam malo pogledala po Internetu i nisam ovako laicki uspjela dovest u vezu crvenilo uha sa tim fenomenom. Mora li se pojavit jos neki simptom, pored crvenila uha?

Dr. Darko Richter

Vaš sin sigurno nema Raynaudov fenomen, jer crvenjenje nije dio te slike. Radi se o spazmima krvnih žila, pa odgovarajuće područje okrajnie (prsti, uške, nos) pomodre i poblijede, uglavnom na hladnoći. Raynaudov fenomen jest u biti pojačana reakcija krvnih žila na hladnoću, a u podlozi koje je obično upala krvne žile ili vaskulitis. U širem smislu najčešće se vidi kod nekih reumatoloških bolesti.