Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dali se radi o šarlahu?

sokre33

Postovani,
Ja sam zabrinuti roditelj koji ima dvoje djece, sina od 3,5 g. i kcer od 5 g. Naime, sve je pocelo sa 14.01.2009 u noci kada se kcer zalila jake bolove u grlu, odnosno da nemoze gutati i spavati. Iduceg dana smo je odvezli kd pedijatra koji je posumnjao na sarlah ali da nema karakteristicne simptome (tipa osip, crvenilo,kašlja, temperature)vec samo upalu grla. Bris grla nisu uzimali. Dana 17.01. smo kcerku ponovno odvezli kod pedijatra jer smo primjetili i blagi osip u predjelu trbuha ( blago hrapav i natkozno sitno tockast ), gdje je dezurna pedijatrica rekla da je prisutan streptokok ali da nije "tipicno" te je kcerki dala injekciju penicilina i antibiotik Amoksicilin, odnosno ujedno i isti antibiotik prepisala i za sina kao prevenciju. Iz prikupljenih podataka sa interneta i razgovora sa odredjenim lijecnicima nitko nije bio siguran radi lio se o sarlahu, odnosno da ako i jeste djete se ne ponasa u skladu s tom bolesti, ali da opet ima naznake sarlaha. Mogu li i odrasle osobe dobiti sarlah ako su izlozene oboljelom djetetu, odnosno ako je djete zapocelo sa terapijom dali je i dalje zarazno za ostalu djecu jer se 1,5 dan nakon pocetka terapije nasla u drustvu 3-4 djece?
Molim Vas da mi pomognete!
Zabrinuti roditelj,

Kresimir Murvaj

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu ja reći da li je to šarlah,odavde.
Računa se da n ije zarazna nakon prva dva potpuna dana terapija, u ovom slučaju, nakon 2 injekcije penicilina.