Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dijete ne zeli jesti

M4C1

Postovani, imam sina koji ce 24.01. godinu dana, jos uvijek sisa. Naime, otpocetka dohrane on zeza sa jelom, krenuli smo sa 5.5mj. Znao je jesti 2, 3 dana normalno pa 2, 3 dana po par zlicica samo, smatrala sam da je to zbog izbijanja zubica. On sada vec 3 dana ne zeli nista jesti osim mojeg mlijeka, pojede ujutro par zlicica dorucka, povrce ni meso za rucak uopce nece i navecer pojede par zlicica mlijecnog obroka, jogurta, namaza ili nesto, ali uredno trazi sisu. Rodio se sa 3180g, sada ima oko 10-11kg. Zanima me je li to neka faza ili sto jer se brinem, a ne djeluje mi kao da je bolestan? Jer mu zubici nisu oteceni, a ovako je super volje, igra se, uredno pije, piski i ima urednu stolicu pa ne znam bi li trebala sto poduzeti u vezi toga ili da pustim pa ce jesti kada ce htjeti opet?

M4C1

Postovani, u meduvremenu smo isli raditi KKS i zeljezo. Sve je uredno osim navedenog:

Hemoglobin 107 (109-138)
Hematokrit 0.316 (0.320-0.404)
MCV 71.2 (73.8-89.4)
MCH 24.1 (24.3-29.2)

Neutrofilni granulociti 22.5 (30-72)
Limfociti(%) 68.8 (15-55)
Limfociti(aps) 5.05 (1.4-5)

Pa ako bi mi htjeli objasniti sto to tocno znaci?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Očigledno unosi dovoljno kalorija putem mlijeka. Treba biti strpljiv i izbjegavati nervozu i prisilu na jedenje. U laboratorijskim vrrijednostima ističe se nešto niža razina hemoglobina, vjerojatno uvjetovana manjkom željeza - preporučujem nadoknadu i kontrolu krvne slike.

M4C1

Hvala vam na savjetima, poceo je jesti napokon. A za zeljezo smo dobili Ferrum sirup. Mozete li mi samo reci jos za ove limfocite, je li to normalno da mu je to poviseno tako?