Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Večera za bebu od 7,5 mjeseci

Mely123

Poštovanje,
moja kćerkica,ima sada 7,5 mjeseci..Za dva tjedna će napuniti 8 mj.
Dojim je cijelo vrijeme i uvela sam kašice.
Kašice najčešće kuham,a nekad dam kupovnu od hippa.
Zanima me kako sa večerom,inače se daje mliječno žitna kašica.
Žitne pahuljice skuham i pomješam s mlijekom......Ali sa kojim mlijekom??
Ja se ne izdajam,barem nisam do sada.
Vidim da u trgovini mogu kupiti gotove mlječno žitne kašice od hippa,ali neznam kakvo je mlijeko unutra,dali joj smijem to dati?

Htjela sam prekinut dojenje nekada kada ona navrši godinu dana,pa neznam kako da to napravim,dali postoje nekakvi savjeti vezano za to.
I pretpostavljam da mlijeko,nakon prekida dojenja i dalje nadolazi,pa nezz kako to zaustaviti?

I još nešto,ona je počela puzati,to je uglavnom vojnički način puzanja,mada se često u zadnje vrijeme postavlja na sva četiri ekstremiteta.
Ali ona još ne sjedi.Neznam dali je to normalno,te dali bih joj kako s tim mogla pripomoći?

Hvala unaprijed
Lijep pozdrav

Mely123

Ispričavam se zaboravila sam nešto pitati!!!
Zanima me još,pošto imam astmu koja mi se javlja u proljeće i koristim ventolin kada imam poteškoće sa disanjem.
Dali venotlin smijem koristiti dok dojim,dali on može prijeći u mlijeko i eventulano bebi naštetiti?

Hvala još jednom!
Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Navečer se može davati mliječna kašica od žitarica, nemojte prečesto davati rižu. Navedene kašice u pravilu imaju adaptirano mlijeko i dodaje se samo voda. Ako ćete sami birati žitarice tada kašicu radite s bilo kojim adaptiranim mlijekom (formula 2). Sada je prerano razmišljati o prestanku dojenja, načelno dojenje treba nastaviti i nakon 12 mjeseci - naravno to neće biti 5-6x na dan, naročito ako počnete raditi. Bit će ujutro, kada dođete s posla i prije spavanja. Postupno će se smanjivati produkcija mlijeka kako budete smanjivali učestalost podoja.