Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

distoni sindrom

ivanka

Moj tromjesečni sin ne otvara dovoljno šake .Pedijatrica mi je rekla da se vjerojatno radi o distoni sindromu. Molim vas za pobliže objašnjenje. Unaprijed hvala.

Dr. Darko Richter

Distoni sindrom je lokalni naziv za neku moguću neurološku poremetnju nastalu tijekom unutarmaterničnog razvoja, poroda ili u novorođenačkoj dobi, a koja nije nedvosmisleno utvrđena kao poremetnja, već se očekuje da bi mogla razvojem i nestati. U tom smislu to je u nas vrlo česta dijagnoza, čim se netko oglasi da mu se čini da s njegovim dojenčetom nešto neurološki nije u redu. Obično uslijedi pregled i ultrazvuk glave kod neurpedijatra i eventualno fizijatra radi razvojne gimnastike. Iza dijagnoze distonog sidnroma najčešće se ne krije ništa trajno nepovoljnoga, ali se dijete kao takvo vodi i po potrebi vrši razvojna gimnastika kako bi se, u onim rijetkim slučajevima u kojima se tek s vremenom iskristalizira neurološki defekt, razvojna gimnastika uključila već rano i time otklonile trajnije neurološke saetnje. U slučaju vašeg djeteta, ako je istina da ".. ne otvara dovoljno šake", ključna je riječ "dovoljno" i procjena što je to "dovoljno". Malo dojneče lagano otpusti šaku tijekom drugog mjeseca života, a otvori je do pola koncem trećeg mjeseca, a tek koncem četvrtoga drži šake poluotvorenim pretežni dio vremena. Dakle, sve je u procjeni što je to dovoljno, ali, ako s vremena na vrijeme otvara šaku do pola, tada bi trebalo biti sve u redu. Nadam se da shvaćate da konačnu procjenu ne može dati nitko preko Interneta, već se za to morate obratiti svom liječniku ili neuropedijatru.