Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Ductus arteriosus persistens FO

TinaTrudnica

Poštovani doktore,

Novorođenče je pedijatar zbog sumnji na šum na srcu uputio dječjem kardiologu.

Možete li mi bliže objasniti nalaz kardiologa budući da mi je trenutno nedostupan?

Nalaz glasi:
Klinički: kardiorespiratorno kompenziran, akcija srca ritmična, tonovi jasni PAF palpabilan.
EKG: sinusni ritam f133/min, el os desna 139°, negativan T u V1.
ECHO (2D kolor dopler): Uredna segmentalna građa srca. Situs solitus. Uredni srčani kaviteti. Vidi se FO. Prikazuje se ductus arteriosus persistens. Lijevi luk aorte nema koarktacije. Prikazuje se konekcija PV i LA.
Dijagnoza: ductus arteriosus persistens FO.

Kakva je terapija za navedenu dijagnozu? Može li spontano 'nestati'?

Unaprijed veliko hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obje komunikacije (foramen ovale i ductus arteriosus se mogu spontano zatvoriti, potrebno je redovito praćenje od strane kardiologa.