Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dugotrajna povišena temperatura

VesnaVZ

Poštovanje! Dečak 13.5 godina 13 dana ima temperaturu koja se kretala od 39 prve noći, uz povraćanje (jedini put), narednih 5 dana 38.5, a zatim svakodnevno preko dana 37.2, uveče do 37.7. Treceg dana je krenuo kašalj, suv, traje i dalje prestanka uprkos sirupima za smirenje kaslja (beli slez) i od juce za produktivan kasalj(jagorčevina) plus propolis i od prekjuce probiotik. Analize krvi i urina su potpuno u redu bez odstupanja, CRP 3.6, RTG pluća potpuno uredan. Pregled u Dečjoj bolnici 10. dana temp je sa dijagnozom Infectio viralis, non specificata. Zdrelo hiperemično sa sitnim vezikulama, sve ostalo je negativno, i abdomen i limfne zlezde i meningealni znaci negativni... osim malaksalosti, ima dobar apetit ali i osecaj mučnine na masnu hranu. Planiram da ponovimo lab analize za dva dana, ali vise ne znam sta dalje jer su nam u Decjoj rekli da idemo eventualno imunologu. Koliko jos čekati i sta bismo mogli proveriti jer polako postajemo paranoicni i nepoverljivi. Hvala najlepše!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Isprika na kasnom javljanju, iz nekog razloga ranije nisam vidio pitanje. Nažalost ovim putem ne mogu ništa konkretno savjetovati osim da itraite mišljenje pulmologa i infektologa. Nisam siguran da je imunolog trenutno najbolja opcija.

VesnaVZ

Hvala na javljanju. Na kraju, nakon -7 sana temperature uradjen je test na viruse i na veliki kasalj (negativan). Pozitivan na mononukleozu, koksaki, adeno, parvoB19 i mycoplasma pneumoniae. Dobio je Klacid (Clarithromycin) i sve je brzo proslo. I drugi KKS lab i crp je bio uredan. Bukvalno sutradan je prestala temperatura i kasalj. S druge strane, ja sam dobila sve iste viruse, temperaturu (nije prijatna kad imate 55) ali na RTG se vidi upala pluca. Dobila sam Fortrca 500 mg jer sam jako osetljiva na makrolide, Berodual i Pulmicoet za inhalaciju i nadam se najboljem. I odlasku u Mali Lošinj na rehabilitaciju blunk
Hvala jos jednom.

VesnaVZ

Ispravak, nakon 17 dana temperature