Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Peta bolest

bubamara_5

Poštovani doktore, djetetu mi se prije nešto više od 3 tjedna pojavio osip na obrazima koji se postepeno premiještao na trup, a zatim na udove. Krvna slika pokazala je virus, a s obzirom na postojanje pete bolesti trenutno u gradu gdje jesmo, pedijatrica je zaključila da i on ima istu. I sama sam se testirala jer sam trudna i pozitivna sam (parvo b 19). Dijete i dalje ima osip, izrazito intenzivan, najviše po nogama i nešto malo iznad laktova. Ne svrbi ga, nema temperature, ne povraća i ne žali se na ikakve bolove. Mene zanima je li normalno da toliko potraje sam osip i što mogu dalje očekivati? Trebam li nešto poduzimati? Hvala!!!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Osip moze dulje vremena biti vidljiv, narocito u periodu velikih vrucina. Nije za očekivati komplikacije - osip je pokazatelj da je virus savladan i da dijete nije zarazno.