Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Eeg nalaz

Ivana3

Postovani, molim vas da mi odgovorite vezano uz eeg nalaz mog djeteta. Dakle prvi eeg smo radili jer se djete probudilo po noci i neutjesno plakao. A drugi put zato sto je dijete kasno navecer nakon napornog dana kao na kratko zablokiralo ili zaspalo s otvorenim ocima, nakon cega se ponasalo kao da nista nije bilo i sve pretrage su ok osim eeg nalaza. Nalaz eeg u spavanju je bio ok a do sad smo radili vec sveukupno cetiri eeg a u budnosti i dijete od 3 godine ima theta impulse u mozgu odnosno valove. Djete se normalno ponasa i razvija. Molim vas da mi kazete sto se moze dogoditi zbog toga, da li se to sa djetetovim sazrjevanjem moze popraviti i da li mi preporucate MR mozga? Hvala najljepsa,
Ivana N.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako napadi budu učestaliji preporučam da se napravi MR mozga. Korisno bi bilo, kada to zbog suradljivosti djeteta bude moguće, da se napravi test hiperventilacije (dubokog disanja) za vrijeme snimanja EEG-a. Potrebne su redovite kontrole neuropedijatra. Načelno, većina sličnih problema nestaje nakon pete godine života. Sam nalaz u EEG-u ne znači ništa posebno.