Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hemophillus influenze

Ana

Imam zdravo dijete od 2,5 godine, uredno cijepljeno prema programu obaveznog cijepljenja. Obzirom da vecina privatnih pedijatara preporucuje cijepljenje protiv H. influenze, te price o meningitisu kao posljedici, molim Vase misljenje da li je pozeljno to uciniti kod zdravog djeteta? Da li znate nesto o kvaliteti samog cjepiva (Hiberix) obzirom da je cijela serija povucena iz prodaje? Najljepsa hvala na odgovoru.

Dr. Darko Richter

Cjepivo protiv hemofilusa influence tipa b (u nas HIBERIX) jedno je od najdjelotvornijih i istovremeno minimalno reaktogenih cjepiva. Praktički nisu poznate teže specifične nuspojave, osim uvijek moguće preosjetljivosti na neki sastojak. Nije mi poznato da je neka serija HIBERIX-a povučena, no ako je to istina, to samo znači da je s onima koje su i dalje na tržištu sve u redu. Uputno je cijepiti svako dijete što ranije u dojenačkoj dobi, obično usporedno s DiTePer+Polio, jer je rizik invazivne bolesti od hemofilusa najveći u prve dvije godine. Dijete nakon navršenih 12 mjeseci pa do 5 godina cijepi se samo jednom injekcijom što u toj dobi stvara dostatni zaštitni odgovor.