Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

streptoccocus pneumoniae

Nataša

Imam dijete od 2,5 godine koje je u zadnjih 10 mjeseci (otkada je krenuo u vrtić) imalo učestale respiratorne infekcije uzrokovane Streptokokom Pneumoniae koje su svaki put zaliječene Zinatom ili Klavolcinom ili Silapenom. Kod zadnje bolesti doktorica je prepisala Sumamed i preporučila cijepljenje Pneumovaxom 23. Dijete je ozdravilo (provjereno kontrolnim brisevima nosa i grla), cijepilo se tim cjepivom i sve je bilo u redu 14 dana. Međutim sada je počeo jako kašljati (produktivno) bez ikakvih drugih simptoma. Moje pitanje je slijedeće: je li moguće da je opet inficiran iako je cijepljen?
Da li kašalj može biti virusnog porijekla - ako da, kako ga izliječiti?

Lijep pozdrav doktoru koji će odgovoriti na moje pitanje.

Dr. Darko Richter

14 dana nije dovoljno da se razvije puni imuni odgovor nakon cijepljenja. Treba pričekati još oko 2-3 tjedna. Osim toga, sami primjećujete da postoji mogućnost zaraze i drugim klicama: virusima, ali i drugim bakterijama (npr. hemofilus, moraksela, mikoplazma, itd.). Spada u okvire normale da dijete ima i do 6 gornjih dišnih infekcija godišnje, uz uvjet da da nisu teške i da se od njih svaki puta potpuno oporavi. Mislim da je dobro da ste dijete dali cijepiti pneumokoknnim cjepivom, jer je pneumokok ipak najčešći bakterijski uzročnik dišnih infekcija i kroz još 2-3 tjedna možete očekivati da će vaše dijete biti zaštićeno.