Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Henoch-Schönlein purpura

Silajn

Poštovani,
Devojčici uzrasta 7 godina dijagnostikovana je Henoch-Schönlein purpura pre pet dana, CRP 31, LE 9,2, SE17, biohemija i urin za sada uredni, UZV abdomena takođe uredan.
Svako jutro se žali na bolove i mučninu, najpre su bile noge, pa ruke, a jutros glava i trup. Ima osip i podlive po nogama, rukama i na stomaku.
U bolnici je, terapija je mirovanje i Brufen po potrebi.
Molim za mišljenje, da li bi trebalo uključiti kortikosteroide, može li Brufen smetati bubrezima. Dete je u bolnici u manjem gradu gde ne postoje specijalisti nefrolog i imunolog...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu navedenom nema razloga za kortikosteroidnu terapiju. Brufen neće smetati bubrezima.

nikola88

Postovani doktore, hteo bih da vas pitam u vezi ove HSP bolesti.
Sinu od 5 i po godina je juce dijagnostifikovana ova bolest (pozvali su nas iz skole da se zali na otekle zglobove, u bolnici su uradili analize i eho kolena i potvrdili dijagnozu). Imamo zakazano kod nefrologa za 2 nedelje od sada.
Stvar je sto mi zivimo u inostranstvu, sistem je takav da mi ne dobijamo izvestaj niti rezultate analiza pa tako ne mogu reci nista o njegovim rezultatima. Takodje doktori (verovatno zbog jezicke barijere) nam nisu mnogo toga rekli o bolesti, vec smo supruga i ja trazili po netu o cemu se radi jer nikada nisamo culi za ovu bolest.
Ono sto bih zeleo vas da pitam je:
1. sta mi kao roditelju tu mozemo i trebamo da uradimo kako bismo pomogli detetu i doktorima koji ga prate?
2. sta on sme, a sta ne sme da radi (mislim na skolu, setnju, ostale aktivnosti)?
3. koliko je ova bolest ozbiljna (koji su realni rizici)?
4. koliko najcesce traje oporavak i kako to zapravo tece (s obzirom da nije dobio lekove, cisto nas laicki zanima kako sad uopste to prolazi)?

Hvala unapred i izvinjavam se ako sam ponovio neka od pitanja na koje ste vec odgovorili u nekim drugim clancima.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Odgovore na Vaša pitanja možete pronaći na https://www.plivazdravlje.hr/aktu...166/Henoch-Schonleinova-purpura.html

S Vaše strane je potrebno da pratite opće stanje djeteta i u slučaju pojave nekog od simptoma bez puno odlaganja zatražite liječničku pomoć. Neko vrijeme (npr. do proljeća) bi bilo korisno pokušati smanjiti izloženost djeteta zaraznim bolestima. Ako pohađa neobavezni predškolski program tada ga zadržite izvan kolektiva, no ako je škola obavezna može ići. Izbjegavajte igraonice i zatvorene prostore s puno ljudi, naročito djece.

U pravilu je riječ o bezopasnoj bolesti.