Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

izgovor slova

sandra

moja djevojčica je stara 3 godine i 9 mjeseci. umjesto slova r i lj izgovara L. da li je to tolerantno u njenoj dobi ili "zvoni zvono na uzbunu"? živimo u malom gradiću bez logopeda.
hvala na odgovoru

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana Sandra, "zvono ne zvoni na uzbunu", ali bi bilo uputno dijete odvesti stručnoj osobi na pregled i mišljenje - možda, u najbliži veći grad. Kao što postoji mogućnost (iako mala) da se sadašnja smetnja spontano ispravi, isto tako postoji opasnost da se ona pogorša, pa i "proširi" na neka druga slova. Govorne smetnje mogu činiti veliku poteškoću u kasnijem djetinjstvu i - osobito - u odrasloj dobi, pa mogu biti i preprekom u opredjeljivanju za neka zanimanja. Stoga, moj Vam je savjet - svakako otiđite kod stručnjaka. Srdačno vas pozdravljam uz telefonski broj centrale ORL klinike Šalata u Zagrebu: 01 4552 333.